Dystrybucji Linuxa jest mnóstwo i, gdy raz już się na którąś przejdzie, trudno jest wracać z powrotem do systemów z zamkniętym kodem.

Najpowszechniejszym systemem operacyjnym na komputery jest obecnie Windows Microsoftu. Na drugim miejscu jest MacOS od Apple. A gdzie w tym wszystkim jest Linux?

Linux – z czym to się je?

Zacznijmy od tego, że Linux nie jest jednym konkretnym systemem operacyjnym jak Windows czy MacOS. Dystrybucje Linuxa to tak naprawdę wiele różnych systemów operacyjnych, często działających na innych silnikach.

Absolutną podstawą systemów operacyjnych Linux jest ich otwarty kod źródłowy  . Dzięki temu każdy może “wziąć” ten kawałek kodu, który chciałby rozwinąć, zmienić – wszystko zależy od licencji. Licencja w dystrybucjach Linuxa, czy w ogóle w całym FOSS (free and open source software), jest równie ważna. Licencja mówi nam, na jakich zasadach możemy korzystać z danego oprogramowania.

Steam Deck to potencjalnie… przenośny Xbox! Czy Nintendo ma się czego bać?

Zalety Linuxa

Brak opłat za licencję dla użytkowania całego systemu operacyjnego to ogromny plus Linuxa. Dzięki temu dodatkowe, wolne środki możemy przeznaczyć na lepszy sprzęt, który możemy kupić bez systemu operacyjnego. Komputer będzie wydajniejszy, a temat instalacji ogarnie nawet największy komputerowy laik.

Kolejna ogromna zaleta Linuxa to także zero wymuszanych aktualizacji. To bardzo wygodne, szczególnie gdy jesteśmy przyzwyczajeni do Windowsa, który aktualizację systemu potrafi wykonywać co tydzień. Posiadając Linuxa nie tracimy czasu na trwające godzinami update’y i decydujemy sami kiedy i który program, czy cały system, potrzebuje aktualizacji.

Należy przy tym pamiętać, że aktualizacje są niezwykle istotną częścią korzystania z jakiegokolwiek oprogramowania – nawet tego zamkniętego. Regularnie instalując nowe wersje programów, radykalnie zmniejszamy ryzyko padnięcia ofiarą cyberataku, które najczęściej bazują na starszych wersjach aplikacji i systemów.

Linux – którą dystrybucję wybrać?

Ubuntu

No dobra, to którego Linuxa wybrać? Najpopularniejszą dystrybucją Linuxa jest oczywiście Ubuntu.

Ubuntu, mimo że rozwijane jest korporacyjnie, to jego kod pozostaje otwarty. Ubuntu jest bezpłatne i nie ma wewnątrz żadnych mikropłatności. Posiada również własny sklep z aplikacjami, przy których znajdziemy również informację o stanie kodu czy aktualności danego programu. Poza tym Ubuntu posiada również szereg preinstalowanych aplikacji w ramach systemu. Dzięki temu nie musimy instalować wszystkiego, co jest nam niezbędne do działania na tym oprogramowaniu.

Linux Ubuntu
Dystrybucja Linux Ubuntu

Mint

Linux Mint to świetna alternatywa dla osób używających Windowsa.

Linux Mint bazuje na Ubuntu, ale jego interfejs jest zbliżony do nowszych wersji systemu Microsoftu. Dodatkowo oferuje trzy różne motywy – wybieramy je przed pobraniem obrazu systemu. Jeśli właśnie przenosimy się z Windowsa, dobrą alternatywą będzie wersja Xfce lub MATE. Wersja Cinnamon jest z kolei najpopularniejsza.

Dodatkowo Mint ma repozytorium Ubuntu, dzięki czemu nie musimy martwić się o dostępność oprogramowania na ten system.

linux mint
Dystrybucja Linux Mint

Którego Linuxa wybrać?

Dystrybucje Linuxa dają mnóstwo możliwości i wcale nie muszą być uciążliwe w użytkowaniu. Ubuntu i Linux Mint to świetne alternatywy dla Windowsa i MacOS. Obie dystrybucje są regularnie aktualizowane i aktywnie wspierane, dzięki czemu są bezpieczne w codziennym użytkowaniu dla każdej i każdego z nas.