Lepsze video przy mniejszej wadze pliku? Tak, za 8 lat

Opublikowano 15.07.2020 20:29 -


Dziś dla wielu osób kodeki HEVC/H265 (video) i HEIF (zdjęcia) to nadal czarna magia, a ich obsługa przysparza wielu problemów. Pomimo, że dostępne są one za darmo do starszych systemów Windows albo wgrane w system macOS, iOS czy najświeższe Androidy. Nadal jednak standardem pozostaje JPEG i MPEG4 z H264. Mimo to trwają pracę nad kolejną generacją - H266, co się zmieni?

JPG i zwyczajny MPEG4 jest z nami już od dawna, dokładnie to od 1991 r. i 2003 r. Przez ten czas zdążył się nam wryć w pamięć do tego stopnia, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jest to kolejny na linii czasu sposób kodowania, który się zmieni.

HEIF i HEVC

Wraz ze wzrostem rozmiaru zdjęć i filmów narastał problem wielkości pliku oraz pojemności urządzeń przenośnych. Każdy, kto kiedykolwiek miał podobne pliki w AVI i MPEG-4 czy DivX wie, jak duża może być różnica w wadze. Co więcej, prace nad nowymi algorytmami zakładają brak pogorszenia jakości końcowego video. Idea zatem jest taka, aby video czy zdjęcie zajmowało mniej pamięci przy takim samym bądź lepszym odbiorze końcowym. Tak też do naszego życia wszedł HEIF dla zdjęć i HEVC dla video.

23118 28830 heif vs jpeg 720 xl

Pozwalają one zaoszczędzić pamięć bez strat w jakości. To, czym pokutują nowe formy zapisu, to kompatybilność. I tak czasami jest oznaczona opcja przejścia z jednego kodeku na inny - opcje zapisywania : "wysoka wydajność" albo "większa kompatybilność".

heif high efficiency compatible

Pomimo, że oba formaty zostały wprowadzone już 8 lat temu, dopiero teraz zaczynamy z nich masowo korzystać. Jak już jednak wspomniałem, nadal ich popularność jest mniejsza, niż byśmy sobie życzyli.

H266/VVC

Skoro wprowadzenie standardu zajmuje przynajmniej 8 lat od jego opracowania, już teraz ogłoszono oficjalnie wydanie następcy H.265 HEVC, nazwanego H.266/VVC.

Kodek, którego specyfikacja ma ponad 500 stron, został specjalnie zaprojektowany z myślą o strumieniowaniu w wysokiej rozdzielczości 4K i 8K. Dla przykładu, 90 minut video 4H, zajmuje przy H.265 / HEVC około 10GB, podczas gdy zapisany w H.266 / VVC wymaga tylko 5GB, przy tej samej jakości.

Jak już wiadomo na podstawie poprzednich generacji, do faktycznego wprowadzenia takiego formatu do obrotu potrzeba wiele czasu. Dlatego już dziś trzeba myśleć o przyszłych urządzeniach nagrywających w 8K i np. 120 kl/s. Taka duża ilość danych, wymaga wparcia algorytmów bardziej efektywnego kodowania plików.

Wieści z Rozładowani.pl