Lenovo Tab 4 8 Plus - świetny tablet w dobrej cenie

Lenovo Tab 4 8 Plus - świetny tablet w dobrej cenie

Opublikowano 4.09.2018 8:06 -


Lenovo Tab 4 8 Plus testuje już prawie miesiąc, to dość dużo czasu, żeby wiedzieć o nim naprawdę dużo. Jeśli ciekawi Cię ten 8-calowy tablet, to zapraszam do przeczytania drugiej części recenzji.

W poprzednim artykule opisywałem krótko swoje pierwsze wrażenia, wyposażenie i wykonanie tego zaskakującego tabletu. Dobrze wykonany, dobrze wyposażony tablet, który dodatkowo świetnie wygląda – tak mogę najłatwiej go opisać. Przyjrzyjmy mu się jednak bliżej.

Wydajność

Lenovo Tab 4 8 Plus został zaprezentowany marcu 2017 na targach MWC. To szmat czasu, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak szybko zmienia się rynek. Pomimo tego, sprzęt nie zestarzał się zbyt mocno, a na tle konkurencji dalej prezentuje się całkiem dobrze. Warto przypomnieć, że zastosowany w nim Snapdragon 625 to mocny i często stosowany procesor. 3 GB pamięci RAM w zupełności wystarcza do komfortowej obsługi (dostępna jest też wersja z 4 GB RAM). Podczas normalnego używania nie zauważyłem żadnych zacięć, spadków wydajności czy nieuzasadnionego zrostu temperatury urządzenia. Wydajność w testach syntetycznych jest na poziomie podobnie wyposażonych urządzeń. Na zrzutach ekranu, możecie zobaczyć konkretne wyniki. Uwielbiam mobilną rozrywkę, dlatego przetestowałem Lenovo, ogrywając kilka tytułów (to znacznie lepszy test).

  • Asphalt 9: Legends. To nowa gra i ma obłędne efekty graficzne. Rozrywka była tu całkiem przyjemna i płynna. Mam wrażenie, że recenzowany tablet radził tu sobie lepiej niż mocniejsza Motorola G6 Plus. Oczywiście, urządzenie nie pozwoli cieszyć się wszystkimi nowymi efektami, jakie przygotowano dla właścicieli iPhonów oraz urządzeń ze Snapdragonem serii 8.
  • ARC: Survival Evolved. Wymagający tytuł, zabija baterię w oczach. Rozgrywka jest możliwa, ale dla mnie była to męczarnia. Zbieranie surowców, crafting i przemierzanie mapy było jednak możliwe. Podczas walki rozrywka znacznie zwalnia. Co więcej, czasami zdarza się, że gra wyrzuca nas do ekranu głównego.
  • World Of Tank: Blitz. Jest niesamowicie i znów mam wrażenie, że lepiej niż na Motoroli z Snapdragonem 630 i 4 GB RAM. Płynna rozrywka nawet na najwyższych ustawieniach. Mógłbym tak grać nawet ważne turnieje.
  • PUBG Mobile. Nie jest to poziom, jaki osiągniemy na mocniejszych urządzeniach, różnicę jednak widać. Nie miałem żadnych problemów z grą. Gra się też całkiem przyjemnie, oczywiście przy odpowiednich ustawieniach grafiki.
  • Shawdowgun Legends. Tu też gra się całkiem dobrze. Zarówno w lobby jak podczas misji nie ma problemów z płynnością gry. Ten tytuł mocno jednak drenuje baterię i najmocniej nagrzewał tablet.

System i dodatki

Lenovo Tab 4 8 Plus pracuje pod kontrolą Android Nougat 7.1.1. Zapowiedziano aktualizacje systemu do wersji Oreo 8.1 w listopadzie tego roku. System urządzenia jest prawie wolny od ingerencji producenta. Zainstalowaniu tu kilka dodatkowych aplikacji, oprócz pakietu aplikacji Microsoftu, klawiaturę TouchPal, dwie apki do synchronizacji i udostępniania danych SHAREit oraz SYNCit HD (produkcji Lenovo), kiepski menadżer plików, Mobile Assistant, Netflix oraz KIDOZ. Ta ostatnia aplikacja to pakiet z dostępem do gier, stron www i filmów dedykowanych najmłodszym. KIDOZ ma też szereg przydatnych funkcji, pozwala logować się bezpośrednio do niej oraz wprowadza ograniczenia rodzicielskie (wybrana zawartość materiałów, limit czasu używania tabletu). Miło, że Lenovo o tym pomyślało. Jak już wcześniej wspominałem, obsługa tabletu jest bezproblemowa i stabilna. Animacje systemu działają bez żadnej czkawki. Poza grą ARC żadna aplikacja nie sprawiała problemów.

Ekran i dźwięk.

Jak już na pewno wiecie matryca tego tabletu ma 8 cali i dysponuje rozdzielczością 1920 × 1200 pikseli. Ekran nie jest najjaśniejszy, ma tylko 390 nitów. To trochę za mało by cieszyć się komfortem użytkowania w pełnym słońcu. Specyficzny jest też jego profil kolorystyczny, który jest nieco cieplejszy niż w innych urządzeniach. Mnie osobiście bardzo on odpowiadał. Precyzyjny jest również suwak podświetlania, nie ma problemu dobraniem jego odpowiedniego poziomu. Na pochwale zasługuje też automatyczne dostosowywanie natężenia światła do warunków zewnętrznych – działa lepiej niż w innych urządzeniach.

Lenovo Tab 4 8 Plus posiada dwa głośniki, umieszczone po przeciwległych stronach obudowy (u dołu i góry). Profil obudowy w miejscu, gdzie się znajdują, jest ścięty pod kątem. Może jest to tylko detal, ale dzięki temu dużo trudniej przysłonić głośniki. Dźwięk jest słyszalny nawet po celowym zasłonięciu głośnika ręką. Lenovo wspiera też Dolby Atmos, dedykowana aplikacja z korektorem dźwięku to kolejny atut. Dźwięk wydobywający się z podwójnych głośników jest głośny i wyraźny, w tym przedziale cenowym naprawdę ciężko o coś lepszego.

Aparat fotograficzny

Lenovo zastosowało tu dwa moduły, pierwszy 5 Mpix do zdjęć selfie, ze stałą ostrością oraz główny 8 Mpix z autofokusem i diodą LED. Jestem pewien, że nie raz słyszeliście i czytaliście, że aparat w tablecie to bezsensowna rzecz. Zgodzę się, że fotografowanie tabletem na koncercie jest niefajne. Zgodzić się nie mogę, że aparat w tablecie się nie przydaje. Ciągle fotografuje notatki, skanuje dokumenty i barcody, całkiem często notuje rysikiem na zdjęciach przedmiotów. Pomierzyłem też łazienkę aplikacją AR w trakcie remontu. Dobry aparat to zaleta. O ile ten do selfie robi i nagrywa filmy HD poprawnie, to z tego głównego można wykrzesać całkiem dużo. Dobrze i szybko łapie ostrość, skanowanie dokumentów to bajka. Zdjęcia są szczegółowe i ostre, jeśli zapewni się im trochę więcej światła. Jedyny problem zauważam z kontrastem i zbyt dużym zaszumieniem. Możecie to ocenić sami:

Bateria i inne

Bateria w tablecie posiada pojemność 4850 mAh. Ciężko obliczyć, chociaż szacunkowo czas pracy. Telefon mam w ciągłym użyciu, tabletu używałem raczej dorywczo. Tylko raz, udało mi się rozładować baterię do zera w ciągu jednego dnia (dosyć dużo wtedy grałem). Przeciętnie tablet wytrzymywał około 3 dni, przy czy miałem zainstalowanego na nim Facebooka, Messengera, oglądałem YT oraz korzystałem z niego jako czytnika poczty e-mail i wiadomości ze świata. Był też stałe podłączony do domowego WiFi. Każdego dnia spędzałem też kilka chwil na grze. Zdecydowanie nie jest to urządzenie, które łatwo rozładować.

Jak wspominałem w pierwszej części testu, Tab 4 8 Plus dysponuje modułem LTE. Tablet pozwala też dzwonić i wysyłać SMS. Przetestowałem tę funkcję i działa ona bez problemu. Świetną rzeczą jest też dioda powiadomień LED. Informuje ona trzema kolorami o powiadomieniach oraz rozładowanej i naładowanej baterii. Bardzo przydatna rzecz. Jest też kilka rzeczy, które nie do końca mi się podobają, jedną z nich jest pojemność pamięci dla użytkownika. Tablet, który otrzymałem do testów, posiada jej tragicznie mało. Po odinstalowaniu niepotrzebnych mi aplikacji pozostawało około 7 GB wolnej pamięci. Kupno karty pamięci (do 128 GB) jest w przypadku Lenovo obowiązkowe. Nie podoba mi się też praca czytnika palców. Mam nieczytelne linie papilarne, wiele urządzeń ma z nimi problem. Ale chyba żadne nie sprawiało mi takich problemów jak Lenovo. Skorzystałem z rady z internetu, przykładałem palec na dłużej i działało to już lepiej. Ciekawostką jest też fakt, że producent umieścił w pamięci tabletu aplikacje Mobile Assistant zarówno dla Androida, jak i Windows. Zainstalujemy ją po podłączeniu kablem USB do komputera z Windows. Mobile Assistent to prosty i malutki program do zarządzania pamięcią, aplikacjami na tablecie, kontaktami, wiadomościami, multimediami. Przy jego pomocy można też tworzyć kopie zapasowe.

Lenovo zadbało też o ciekawe akcesoria dla tego modelu. Jest to Kidz Package, czyli zestaw ochronny, który zabezpieczy tablet przed zniszczenie w rękach dzieci. Następnym jest Home Assist, czyli stacja bazowa w formie głośnika, z obsługą Amazon Alexa, bardzo fajny pomysł.

Czy kupiłbym Lenovo Tab 4 8 Plus?

To pytanie zadaje zawsze jako podsumowanie recenzji. Gdybym szukał 8-calowego tabletu z Androidem, wybrałbym chyba właśnie Lenovo. Świetne parametry i wydajność, dobra cena, niezłe wykonanie i dodatkowo naprawdę ciekawy wygląd. Dużą wadą jest mała ilość dostępnej pamięci i kiepski czytnik palców, nie ma jednak ideałów. Dostępna jest też droższa wersja z większą pojemnością pamięci, tą wybrałbym jeszcze chętniej.

Wieści z Rozładowani.pl

Poszukujemy do DailyWeb dwóch redaktorów i korekty [Zobacz]

Plebiscyt DailyWeb na najlepszy sprzęt: DailyWebstery 2020 - [Zagłosuj]

Szukamy Social Media Ninja z rozumieniem optymalizacji tekstów pod SEO [Zobacz]