Lenovo pokazuje pierwszego laptopa ze składanym ekranem

Lenovo pokazuje pierwszego laptopa ze składanym ekranem

Opublikowano 14.05.2019 8:05 Aktualizacja: 14.05.2019 8:08 -


Po telefonach, a jak się okazuje i po torebkach, przychodzi czas na laptopy ze składanym ekranem. Pierwszym w wyścigu ma być firma Lenovo, która właśnie pokazała składany Think Pad. Prezentacja odbyła się podczas konferencji Accelerate na Florydzie.

Nowe urządzenie mieści się w grupie ThinkPad X1, brakuje mu jednak jeszcze konkretnej nazwy. Prace nad laptopem ciągle trwają. Na pierwszy rzut oka notebooki te przypominają składane telefony, tylko oczywiście w większych rozmiarach.

Komputer oparty jest o procesor Intela (brak na razie szczegółowych danych), system Windows, posiada elastyczny 13-calowy ekran OLED o rozdzielczości 2K. Jest zawsze gotowy do pracy, wspiera rysik, a za składaną technologię ekranu odpowiada LG Display.

Sposób składania laptopa pozwala przełączać się między „trybem nocnym a dziennym” – tak zapewnia producent. Podstawowy tryb to ten do przeglądania treści, ale jest też opcja do czytania, wtedy urządzenie składa się jak książka. Jest też tryb produktywności, w którym w dolnej części, po złożeniu, otrzymujemy cyfrową klawiaturę na ekranie. Jest dość lekki, bo jego waga to niecały kilogram, wielkością przypomina książkę z twardą oprawą.

lenovo

Producent reklamuje sprzęt jako połączenie wydajności komputera i mobilności smartfona. Dyrektor Lenovo o nowym laptopie:

„Jest to jedyne urządzenie, które w przyszłości będzie potrzebne do produktywności przez cały dzień. Na Accelerate przedstawiamy demonstracyjną wersję pierwszego na świecie składanego komputera. Nowe urządzenie przeznaczone jest dla osób wysoce mobilnych, zaawansowanych technicznie specjalistów, którzy oczekują urządzeń najwyższej klasy, dlatego laptop dołącza do klasy komputerów ThinkPad X1, co daje gwarancje niespotykanej przenośności, która nie wpływa na wydajność i niezawodność. To nie jest telefon, to nie jest tablet czy znane hybrydy, to jest pełnowartościowy laptop ze składanym ekranem”.

Zaskoczyły Was składane smartfony? To zobaczcie torebkę ze składanym ekranem!

Wiele zagranicznych redakcji miało możliwość zapoznania się z nowym ThinkPadem. Pierwsze wrażenia potwierdzają wydajność laptopa. Według The Verge ekran składa się „reklamowo”, a „Windows działa wystarczająco płynnie”. Jak wszyscy zgodnie jednak twierdzą, pozostaje jeszcze trochę miejsca na ulepszenia, które są niezbędne. Redakcja Engadget twierdzi, że komputer idealnie płasko rozkładał się na stole, nie było widać „złamania”, a zawias był bardzo mocny, jednocześnie łatwy do otwierania i zamykania.

Firma Lenovo planuje ujawnić konkretne szczegóły na temat składanego laptopa dopiero w 2020 roku. Mimo że jest jeszcze na to trochę czasu, to widać w ostatnich miesiącach ogromny rozwój technologii. Jeszcze kilka miesięcy temu mieliśmy jedynie przecieki na temat składanych telefonów, teraz bez zbędnej sensacji mówimy o składanych laptopach. Oczywiście technologia wymaga popraw, Samsung ze swoim Galaxy Fold jest tego najlepszym przykładem.

Samsung ostatecznie rezygnuje z Galaxy Fold?

Zaskakiwać może bierność (przynajmniej pozorna) Apple w kwestii składanych smartfonów. Owszem, firma zgłosiła odpowiednie patenty, ale bardziej chyba ze względów zabezpieczenia swoich interesów. Możliwe, że Apple woli przeczekać pierwszy bum na składaki, aby wyciągnąć odpowiednie wnioski i przygotować produkt kompletny. Myślę, że następne miesiące wiele wyjaśnią w tej kwestii, przekonamy się, czy składane urządzenia to przyszłość, czy chwilowa moda, jak np. 3D w telewizorach.

Wieści z Rozładowani.pl