Tym razem marka Microsoft zaprasza na krótką lekcję chińskiego. Język niezwykle trudny i dobrze posługiwać się nim potrafi niewielu, jednak Microsoft dobrze przewiduje, który język określić mianem przyszłościowego i..tworzy apkę!

Dosłownie chwilę temu Microsoft podzielił się informacją o nowej aplikacji dostępnej w App Store a mającej służyć do nauki języka chińskiego. Znajdziecie ją pod nazwą Microsoft Learn Chinese za darmo. Oczywiście to nie koniec historii, ponieważ w samą aplikację wbudowany jest osobisty asystent, czyli sztuczna inteligencja, która jest przewodnikiem po świecie tego trudnego języka. Dodatkowy nauczyciel lub mentor nie jest wymagany. Zobaczymy czego nauczę się w 10 minut, a w tym czasie opowiem Wam historię.

Jak wygląda aplikacja?

Dużo niebieskiego i niezwykle prosty, nieco dziecinny design, ale w końcu sam język jest nieziemsko trudny więc pomińmy to. Na początku każdej lekcji, które podzielone są ze względu na poziom zaawansowania oraz rodzaje (przywitanie, sklep itp.) otrzymujemy listę słówek, a później przystępujemy do nauki wymowy
i otrzymujemy szansę na spróbowanie własnych sił i..nie połamanie sobie języka :) Na końcu pojawia się podsumowanie oraz ponownie lista słówek z danej lekcji.

R E K L A M A

Zrzut ekranu 2017 11 30 o 00.08.24

Po co I dla kogo powstała aplikacja?

Aplikacja powstała głównie dla osób, które nawet po zajęciach z języka chińskiego, korepetycjach, oglądaniu wideo i próbowaniu fiszek nadal mają problemy
w komunikowaniu się z osobami biegle posługującymi się tym językiem. Aplikacja, dzięki wbudowanej sztucznej inteligencji, analizuje głos i sposób mówienia danej osoby i ocenia jego wymowę. Służą temu zadania w których musimy powtórzyć zdanie po usłyszeniu jak wypowiada je rodowity chińczyk lub chinka.
W przypadku każdej lekcji mamy prawo do powrotu, a po założeniu konta zbieramy osiągnięcia i widzimy ile i które konkretnie słówka zostały przez nas przyswojone. W momencie w którym zaplączemy się i nie wiemy jak wybrnąć z danej powtórki istnieje możliwość kliknięcia przycisku HELP po którym otrzymujemy krótką wskazówkę dotyczącą tego, co możemy powiedzieć.

Zrzut ekranu 2017 11 30 o 01.07.45

A poniżej wersja wideo:

Czy aplikacja tylko uczy?

Taki jest jej główny cel, ale aplikacja oparta jest w dużej mierze na grywalizacji – za wykonane zadania otrzymujemy gratulację wizualną, a dodatkowo ocenę wymowy
i komunikat w postaci na przykład „Impressive” czy „Good job!”. Sztuczna inteligencja jest w stanie bez większych problemów wyłapać wszystkie potyczki językowe i słowa, które wypowiadane są źle zostają podkreślone. Prace nad aplikacją trwają, a jej twórcy współpracują z wieloma nauczycielami, nie tylko osobami posługującymi się językiem od urodzenia nad udoskonalaniem projektu.

Zrzut ekranu 2017 11 30 o 01.08.58

Zrzut ekranu 2017 11 30 o 01.09.33

Używanie aplikacji wciąga i jest spora różnica między poziomami – nie da się oszukać i przeskoczyć na wyższy level bez odpowiedniego przygotowania. Czasami miałam wrażenie, że aplikacja nie analizuje głosu zbyt dokładnie i coś pomija, ale
w końcu nie mamy w zwyczaju jeszcze ufać do końca sztucznej inteligencji. Na pewno jest tu ogromny potencjał i samo wnętrze aplikacji jest zrobione w sposób naprawdę przejrzysty. I dla początkujących i dla zaawansowanych – polecam!