Kiedy wszyscy patrzymy na łazika Perseverance, który skutecznie eksploruje Czerwoną Planetę, razem ze swoim latającym „kumplem”, zapomnieliśmy o łaziku Curiosity. Temu w tym roku stuknie okrągłe 10 lat na Marsie, ale chyba dopiero teraz dotarły z łazika najbardziej przełomowe informacje.

Jeśli o przełomie w kosmosie mowa, to nie może być inaczej, niżeli chodziłoby o życie poza Ziemią. I tak też jest w tym przypadku, a informacje te są przekazywane bezpośrednio przez NASA. Nie jest oczywiście to też czcze gadanie z patetycznymi wnioskami. Wręcz przeciwnie – NASA opiera się na badaniach, a one mówią jasno: na Marsie prawdopodobnie obecne są sole organiczne.

NASA: Ślady życia na Marsie?

Takie wnioski oczywiście okazałyby się przełomowe, również ze względu na planowaną kolonizację Czerwonej Planety. Skoro znajdowałyby się tam związki organiczne, to dużo łatwiej można będzie „zorganizować” tam warunki egzystencjalne dla ludzi. Łazik Curiosity dostarczył najnowszych danych, które pozwoliły na dojście do powyższych wniosków. Nie jest to potwierdzenie, iż obecnie na Marsie istnieje życie, ale że mogło istnieć.

Zespół NASA odkrył, że na Marsie prawdopodobnie obecne są sole organiczne. Podobnie jak odłamki starożytnej ceramiki, sole te są pozostałościami chemicznymi związków organicznych, takich jak te wcześniej wykryte przez łazik Curiosity NASA. Związki organiczne i sole na Marsie mogły powstać w wyniku procesów geologicznych lub być pozostałościami starożytnego życia mikrobiologicznego.

-czytamy na stronie NASA.

Istnienie tsoli organicznych mogłoby pomóc również w uprawach roślin. Jak sugeruje NASA, „niektóre organizmy mogą wykorzystywać sole organiczne, takie jak szczawiany i octany, jako energię.”

Czy właśnie jesteśmy u progu wielkiej kosmicznej rewolucji? Na pewno jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek, a mówiąc o zasiedleniu Marsa nie wspominamy już o dekadach, a o najbliższych kilku latach. Takie optymistyczne podejście już samo w sobie jest przełomem, a nam pozostaje liczyć na to, że nie zepsujemy kolejnej z planet, tak jak zrobiliśmy to z Ziemią.