Minister Czarnej stwierdził, że laptopy dla czwartoklasistów nie są przeznaczone do pracy na lekcjach, lecz w domu. Czy to oznacza, że żaden z 390 tys. komputerów nie pojawi się na lekcjach? Niekoniecznie.

Cyfryzacja szkolnictwa postępuje. Wirtualne dzienniki, elektroniczny kontakt z placówką i kadrą nauczycielską, a także multimedialne tablice z pewnością wspierają system edukacji. Nie da się jednak ukryć, że ważnym elementem są komputery, które wykorzystywane przez uczniów, mają wspomagać proces nauczenia. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na jego zakup. Właśnie dlatego rząd zdecydował się ufundować 390 tys. laptopów uczniom IV klas szkoły podstawowej. Sęk w tym, że według Ministra Czarnka urządzenia te powinny służyć przede wszystkim zadaniom realizowanym w domu, a nie w szkole:

Darmowe Laptopy

Po to przeznaczamy środki finansowe na doposażanie szkół, po to są pracownie komputerowe, by w szkołach dzieci korzystały z tych komputerów a te laptopy są do domu. Te laptopy będą własnością rodziców tych dzieci, więc one są do użytku domowego – podkreślał Minister Czarnek

Laptopy dla czwartoklasistów tylko do użytku domowego? To ma sens

Nie, minister nie zabroni używania wspomnianych komputerów w szkołach, niemniej według Przemysława Czarnka, urządzenia te powinny być wykorzystywane w domach. Polityk uważa, że na doposażanie szkół w tego typu urządzenia przeznaczane są inne środki.

Laptopy

Ma to całkiem sporo sensu. Szkoły nie są przygotowane na kilkudziesięciu uczniów w placówce, którzy będą chcieli usiąść przy gniazdku, nie mówiąc już ewentualnym podłączeniu do sieci. Temat elektronicznych podręczników kuleje i takie działanie mogłoby wprowadzić tylko zamęt. Ostatnią kwestią jest bezpieczeństwo – sprzęt mógłby ulec uszkodzeniom z uwagi na nieostrożne użytkowanie i transport przez dzieci. Oczywiście pojawia się też ryzyko kradzieży.

W tym konkretnym przypadku muszę przyznać rację Panu Czarnkowi, jednocześnie uważam, że ministerstwo powinno pracować nad rozwiązaniem wspomnianych wyżej kwestii. Sam pomysł przeniesienia nauki na całkowicie cyfrową przestrzeń jest dobry. Jego realizacja wymaga jednak wielu zmian, zarówno tych organizacyjnych, jak i związanych z przepisami.

Black Mirror z zwiastunem 6 sezonu. Co tym razem przygotuję Charlie Brooker?