Laptop za ponad milion dolarów, który praktycznie nie nadaje się do użycia

Laptop za ponad milion dolarów, który praktycznie nie nadaje się do użycia

Opublikowano 28.05.2019 9:15 -


Ten niepozorny, 10-calowy Samsung NC10-14GB jest obecnie wyceniany na ponad 1,2 mln USD. W czym tkwi jego niezwykłość? Jako jedyne urządzenie na świecie ma na pokładzie 6 najgroźniejszych wirusów komputerowych w historii.

Laptop jest dziełem projektu The Persistence of Chaos Guo O Donga. Jego intencją było pokazanie, jak w dzisiejszych czasach czysto abstrakcyjne zagrożenie może wywołać całkowicie namacalne skutki. Dong wybrał w tym celu 6 wirusów uważanych za najgroźniejsze w historii. Kryterium doboru były oczywiście straty finansowe wywołane przez zagrożenie — a te w sumie oscylują w granicach nawet 96 miliardów dolarów.

Laptop zawiera m.in. słynnego robaka ILOVEYOU z 2000 r., którego szkody szacowane są 5,5 mld dolarów i MyDoom — najszybciej rozprzestrzeniający się spam w historii, który wywołał straty wyceniane na 38 miliardów dolarów.

Imponującą listę zamykają:

  • SoBig — trojan, który krążył w wiadomościach e-mail jako wirusowy spam (straty szacowane na 37 miliardów USD)
  • WannaCry z 2017 r., który odpowiadał za atak na ponad 200 tysięcy komputerów na całym świecie, wliczając w to także komputery w szpitalach (4 miliardy USD strat)  
  • DarkTequila — wirus służący do pozyskiwania bankowych, działający na szeroką skalę głównie w Ameryce Południowej
  • BlackEnergy — robak użyty podczas cyberataku na Ukrainę w 2015 r.

Jak zapewnia sam twórca, urządzenie jest bezpieczne tak długo, jak długo trzymamy je z dala od sieci WiFi i urządzeń USB. 

Nie da się zaprzeczyć, że mimo swojej znikomej użyteczności laptop prezentuje kawał cyber-historii. A to z kolei sprawia, że nie brakuje chętnych na zakup urządzenia. Cena wywoławcza w chwili pisania tego postu to 1,200,749 USD. Co prawda nie namawiamy do zakupu, ale z dziennikarskiego obowiązku informujemy, że aukcja dostępna jest na stronie projektu The Persistence of Chaos :)

Wieści z Rozładowani.pl