1. Jak wybrać laptop dla ucznia? Najważniejsze cechy
  2. Dobra karta graficzna, czyli jaka i dlaczego jest ważna?
  3. Co znaczy, że procesor w laptopie powinien być szybki?
  4. Jaka powinna być pojemność dysku?
  5. Ekran – jaki rozmiar i rozdzielczość?

Jak wybrać laptop dla ucznia? Najważniejsze cechy

Wybierając laptopy do nauki dla dziecka, zazwyczaj zwracamy uwagę na nieco inne kryteria, niż te obowiązujące przy zakupie komputera do pracy. Warto mieć na uwadze, że laptop posłuży dziecku nie tylko do nauki, odrabiania lekcji, uczestniczenia w zajęciach bądź wyszukiwania informacji, ale również do rozrywki, np. oglądania filmów, teledysków, grania w gry czy słuchania muzyki.

Do najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę, wybierając laptopy do pracy albo sprzęt do nauki dla dziecka, należą przede wszystkim: rozmiar ekranu, rodzaj matrycy, karty graficznej i procesora. Ważna jest też pojemność dysku, typ akumulatora i dobrej jakości obudowa. Jeśli chodzi o akumulator, to oczywiście można zdecydować się na modele o bardzo pojemnej baterii zapewniającej wielogodzinną pracę, ale nie jest to konieczne. Dziecko zazwyczaj korzysta z laptopa w domu, dlatego sprzęt może być cały czas podłączony do prądu. Nie potrzebuje więc laptopa, który będzie działał przez 12 godzin w podróży na jednym ładowaniu, jak to często ma miejsce w przypadku modeli notebooków biznesowych.

Warto też zwrócić uwagę na wspomnianą wcześniej obudowę. Powinna być ona solidna i wytrzymała, dzięki czemu sprosta różnym wypadkom. Zdarza się bowiem, że dziecko może nie panować nad emocjami, co notebook może „odczuć na sobie”, gdy dziecko uderzy w niego po przegranej rozgrywce czy innym niepowodzeniu.

Dobra karta graficzna, czyli jaka i dlaczego jest ważna?

Karta graficzna stanowi szczególnie ważny element wyposażenia laptopa. Od niej zależy bowiem jakość prezentowanego obrazu. Dobrej klasy karta graficzna jest niezbędna nie tylko w przypadku grania w gry lub oglądania zdjęć czy filmów, ale także w czasie realizacji zadań do pracy lub szkoły. To zwłaszcza niezwykle istotna część dla osób zajmujących się zawodowo tworzeniem bądź obróbką grafiki, fotografii czy stron internetowych. Jest więc niezbędna dla webmasterów, grafików, fotografów itp.

W przypadku zakupu laptopa do nauki dla młodszych dzieci wystarczająca okaże się dobrej klasy karta graficzna zintegrowana. Z kolei w przypadku starszych uczniów, jak również osób korzystających z komputera w celach zawodowych, lepszym wyborem jest karta dedykowana, np. model NVIDIA GeForce MX250 lub też GeForce GTX 1050Ti.

Co znaczy, że procesor w laptopie powinien być szybki?

Ważnym elementem laptopa jest procesor. Powinien on być możliwie najszybszy, dzięki czemu zagwarantuje płynne i bezproblemowe działanie rozmaitych aplikacji, a także gier czy internetu. Zwracając uwagę na tę część, dobrze jest wybrać laptop z procesorem przynajmniej Intel Core i3 albo Core i5. Polecaną opcją są również komputery z AMD Ryzen.

Jaka powinna być pojemność dysku?

Wybierając dysk twardy w laptopie do nauki lub pracy, warto zdecydować się na model z dyskiem SSD. Są one ciche, szybkie, a także bardziej odporne na uszkodzenia w porównaniu ze starszymi modelami. Aktualnie w nowoczesnych laptopach standardem jest 200-400 GB pamięci. Jest to pojemność, która z powodzeniem sprawdzi się w laptopach dla dzieci czy młodzieży, ale również do pracy. Na rynku dostępne są również notebooki z dyskami o pojemności 1000 GB i wszystko wskazuje na dalszy dynamiczny przyrost pojemności.

W przypadku osób posiadających jeszcze większe ilości danych polecanym wyborem jest również zakup dodatkowego dysku zewnętrznego. Może on służyć jako bezpieczna kopia zapasowa dysku w laptopie.

W przypadku dysku twardego bardzo ważnym parametrem jest też jego szybkość. W notebookach z reguły montowane są dyski o prędkości 4200-7200 obrotów na minutę. Warto przy tym wiedzieć, że w komputerach stacjonarnych standardem już od dawna stało się 7200 obrotów na minutę. Dysk 4200 obrotów jest dość wolny, przez co może stwarzać wrażenie tzw. mulenia. Optymalnym wyborem jest dysk o obrotach 5400. Co istotne, liczba obrotów nie ma zastosowania w dyskach typu SSD.

Ekran – jaki rozmiar i rozdzielczość?

Jeśli chodzi o rozmiar ekranu, to w przypadku laptopa dla dziecka optymalna będzie wielkość 15,6 cala. Sprzęt z takim monitorem jest lekki, poręczny, a równocześnie zapewnia dobrej jakości obraz i wygodę użytkowania. Polecanym wyborem są również laptopy o ekranie 14 cali.

Co do rodzaju matrycy, to dla dzieci w wieku szkolnym polecanym wyborem są matryce IPS, zapewniające wyraźny, intensywny i bardzo kolorowy obraz. Jeśli chodzi natomiast o rozdzielczość to dobrą opcją jest Full HD. Bardzo ważną kwestią jest też ochrona wzroku dziecka. Dlatego najlepiej zdecydować się na matrycę z powłoką antyodblaskową albo matową, pomagającą chronić oczy pociechy.


Artykuł sponsorowany, dostarczony przez partnera.


Posłuchaj nas!