Łap 3 darmowe programy do profesjonalnej edycji wideo!

Łap 3 darmowe programy do profesjonalnej edycji wideo!

Opublikowano 25.09.2017 11:12 - 8


Można dyskutować nad pojęciem “profesjonalnej edycji wideo”, ale chodzi mi głównie o oderwanie się o kilka poziomów wyżej od Windows Movie Maker’a. Poszukiwałem programu, z którego pomocą mógłbym stworzyć niby prosty klip, ale jednak na tyle zaawansowany, że jedna, a nawet dwie ścieżki audio/wideo by nie wystarczyły, plus można by było korzystać z tzw. green screena. Oto moje znaleziska.

Media Composer First

Oglądaliście Star Wars? W tym programie zmontowali kultowe Gwiezdne Wojny! Nie no… nie wszystkie części, a pierwszą z trzeciej trylogii, no i nie na nim tylko na jego większym bracie bez dopisku “First”. Starszy brat jest bardzo ceniony przez profesjonalistów, a aby to potwierdzić, posłużę się litanią filmów, które powstały za jego pomocą… i jest to Mad Max: Fury Road, The Grand Budapest Hotel, Grawitacja, The Avengers, Incepcja, Iron Man, Avatar, Transformers, Baby Driver, Marsjanin itp., itd.

No dobra, to czym się różni od “pełnej wersji” kosztującej ponad 5 000 zł? “First” posiada pare ograniczeń i jest to ograniczenie maksymalnie do 4 warstw wideo, do 8 warstw audio, eksport plików o maksymalnej rozdzielczości 1080p (FullHD), maksymalnie 5 folderów w projekcie oraz nie będzie można zmienić skrótów klawiaturowych. Twórcy również uprościli nieco interfejs i powyrzucali “bardziej profesjonalne” funkcje, ale słyszy się komentarze, że tak naprawdę nie czuć większej różnicy.

Dla kogo ten program? A dla osób, które chcą od czegoś zacząć naukę montażu, a nie stać ich na drogie oprogramowanie. Sensowne wytłumaczenie, prawda? Program ma jednak jedną wadę, ma dosyć skomplikowany i podstarzały interfejs , co dla niedzielnych filmowców może okazać się kluczowe, choć od czego są filmiki na YouTube. :)

 Pobierz Media Composer First

HitFilm Express

Program o ogromnych możliwościach, obsługa wielu ścieżek, green screena i ponad 180 innych efektów oraz prostota interfejsu – to wyróżnia HitFilm, a w wersji Express jest dostępny za darmo, która jest idealna na początek przygody z montażem.

Natknąłem się na ten program jakieś dwa lata temu, czyli dwie wersje programu temu.  Jak, zapytasz? Na YouTube trafiłem na filmik, którym twórcy promowali możliwości programu, a jak na mój gust – udało im się to zrobić.

Efekty, które można uzyskać w domowym zaciszu, dzięki HitFilm Express są niewiarygodne – fakt, za sporą część dodatków, pokroju paczek z efektami specjalnymi trzeba zapłacić, bo na tym właściwie twórcy zarabiają (jak i na droższej wersji Pro programu posiadającej możliwość pracy na materiale 3D, większej zabawy w postprodukcji oraz eksportu do wyższych rozdzielczości niż FullHD), ale podstawowe funkcje są dostępne za darmo i dla mnie w zupełności wystarczą.

No jest jeszcze jeden minus…

Aby pobrać darmowy HitFilm Express trzeba “poszerować” ich stronkę i obejrzeć filmik – cóż, taka polityka, ale myślę, że to mała cena za wysokiej jakości darmowy program. ;)

 Pobierz HitFilm Express

DaVinci Resolve

Kolejny kombajn, tym razem, ze stajni Blacmagic Design. Narzędzie genialne, dość skomplikowane, ale przyjemne dla oka. Mój faworyt, choć muszę przyznać, że bez tutoriali na YT ciężko było się w nim bezproblemowo na początku odnaleźć. Resolve oferuje eksport materiałów nawet do 4K (Ultra HD) jak i zaawansowaną obróbkę kolorystyczną oraz świetną stabilizację obrazu.

DaVinci Resolve to chudszy brat DaVinci Resolve Studio kosztującego 299$. Czym się różnią? “Studio” oferuje możliwość równoczesnej pracy nad projektem wielu osobom oraz zaawansowane modelowanie 3D czy pracę z efektami specjalnymi, tak więc… dla początkującego montażysty raczej wystarczy wersja bezpłatna.

No i chyba odkryłem na czym Blackmagic Design zarabia…

Firma zarabia na sprzęcie, a jak zagłębiam się w ich stronę, to jest go pełno. Od paneli, które widać na powyższej grafice poprzez profesjonalne kamery i akcesoria po zestawy VR, a i myślę, że pozostały osprzęt, o którym nawet nie wiedziałeś, że istnieje, też u nich można u nich kupić. ;)

 Pobierz DaVinci Resolve


Autor: Michał Kotfas

Wieści z Rozładowani.pl