Kupiłem pulsoksymetr na Ali za 24zł, czy to właściwie działa?

Opublikowano 25.11.2020 14:21 Aktualizacja: 25.11.2020 15:37 -


W dobie aktualnych okoliczności związanych z panoszącym się koronawirusem wydaje się, że urządzenia takie jak pulsoksymetr zyskują na popularności. Posiadacze najnowszych zegarków Apple mają problem z pomiarem SpO2 z głowy (dzięki wbudowanej funkcji), a co z resztą? Kupiłem pulsoksymetr na Ali, za całe 24zł, czy ma to jakikolwiek sens?

Zadaniem pulsoksymetru jest pomiar nasycenia tlenem krwi. Oczywiście przy tej okazji najczęściej sprawdza także tętno. Jak właściwie działa? Posłużę się specjalistycznym wyjaśnieniem:

Hemoglobina pochłania długości fal w różnym stopniu w zależności od tego, czy transportuje tlen (oksyhemoglobina), czy jest pozbawiona tlenu (hemoglobina zredukowana). Na podstawie różnic pochłaniania promieniowania przez hemoglobinę, wykorzystując stałą absorpcji, urządzenie oblicza stopień nasycenia hemoglobiny tlenem, który jest podawany w procentach. Pulsoksymetria wykorzystuje również obecność pulsacyjnego sygnału, który jest wytwarzany przez krew tętniczą w palcu. źródło: Apteka Gemini

W dobie naszej koronawirusowej pandemii jego rola jest oczywiście kluczowa. Pytanie zasadnicze, gdzie takie urządzenie można kupić? Z zaciekawieniem zauważyłem, że urządzenia, które są dostępne na Aliexpress za niewielki pieniądz, dostępne są w naszym kraju z kilkukrotną przebitką. Postanowiłem kupić takie urządzenie i sprawdzić jak ono działa.

1G7A0631

Ciężko mi jednak mówić tutaj o recenzji, bo nie mam możliwości odniesienia się do wyników i skonfrontowania ich z profesjonalnym urządzeniem, by poznać ewentualną granicę błędu. Tak się jednak składa, że miałem nieprzyjemność być diagnozowanym pulsoksymetrem na izbie przyjęć w szpitalu i jak się okazało... korzystali oni dokładnie z takiego samego urządzenia (albo mocno łudząco podobnego), jakie dostępne jest na Ali. Kupiłem więc swój egzemplarz.

Urządzenie kosztowało w zaokrągleniu 24zł, a analogiczne o zgrozo są sprzedawane w naszym kraju w cenach nawet sięgających 150zł. Akurat w aukcji, w której je kupowałem, była płatna opcja wysyłki... listem poleconym. Po zakupie - urządzenie dotarło do mnie na 1,5 tygodnia przed wyznaczonym terminem, tj. około 2 tyg. po jego zamówieniu. O ironio to był pierwszy raz, kiedy odwiedził mnie osobiście listonosz (a nie zostawił awizo).

1G7A0626

Urządzenie jest wykonane z bardzo marnej jakości plastiku. Wygląda, jakby rozmontowali niesprzedaną chińską zabawkę, przetopili i zrobili z niej opakowanie pulsoksymetru. Jest naprawdę kiepsko i raczej nie ma co liczyć, że to będzie urządzenie, które bezpiecznie przetrwa lata. W zestawie dołączony był także pasek, który możemy zaczepić do pulsyksometru.

1G7A0628

Obsługa i interfejs jest bardzo prosty. Mamy jeden guzik, który służy do włączenia urządzenia (wyłącza się po kilku sekundach bezczynności samo). Mamy mały ekran OLED, który zawiera kluczowe informacje:

  • wskaźnik saturacji SpO2
  • wskaźnik tętna
  • słupkowa reprezentacja tętna

I to byłoby na tyle. Oczywiście jest jeszcze informacja o baterii. Przyciskiem umieszczonym na obudowie możemy przełączać widoki ekranu, a by być bardziej precyzyjnym, to ich lokalizacje. To bardzo wygodne, zależnie palca wybranej ręki ekran można przyciskiem obrócić, by wyniki były wygodniejsze w interpretacji

Pulse Oximeter GIF - Find & Share on GIPHY

Jak wspomniałem, nie sądzę, by to urządzenie przetrwało setki, czy tysiąc pomiarów, ze względu na bardzo lichą konstrukcję. Prócz słabej jakości plastiku, mamy jeszcze proste zawiasy druciane, które z każdym otwarciem urządzenia proszą, by litościwie ich nie męczyć.

Pamiętajcie, że to tylko gadżet, a nie urządzenie medyczne. W przypadku problemów ze zdrowiem zawsze kontaktujcie się z lekarzem.

Jak z wynikami i ich precyzją? Tego niestety nie jestem w stanie porównać, bo nie posiadam alternatywnego urządzenia. Chętnie sam jednak poznam opinie posiadaczy najnowszych Apple Watchy lub osób, które mają pulsoksymetry w swoich smart zegarkach, a mimo wszystko zdecydują się na zakup prezentowanego pulsoksymetru. Jeśli przyjmiemy, że wyniki są orientacyjnie prawidłowe, to mamy kawał licho opakowanego sprzętu, ale za to w fenomenalnych pieniądzach.

Moja aukcja już wygasła, ale znajdziecie analogiczne wpisując w wyszukiwarkę Ali: Pulse Oximeter.

Wieści z Rozładowani.pl