Kupiłem portfel bez miejsca na pieniądze - czy da się żyć bez gotówki?

Opublikowano 4.10.2016 20:05 - 8


W zasadzie przypadkiem go zauważyłem. Piękny, skórzany i bardzo dobrej jakości. Pomyślałem, że przecież od kilku lat męczę się z poprzednikiem, czas na wymianę. Tak też zostałem szczęśliwym posiadaczem nowego portfela. Kiedy już emocje po tym świetnym i emocjonującym zakupie opadły, zająłem się przełożeniem wszystkich gratów. Kiedy wyciągnąłem drobnicę w ilości kilku sztuk, nagle mnie zamurowało. Twórcy nowego portfela nie przewidzieli w nim miejsca na takie atrakcje.

To był ten moment, kiedy właściwie uświadomiłem sobie, że przecież nie używam gotówki od ostatnich lat. Ot, oczywiście były wyjątkowe okazje, takie jak kupno auta (w tym wypadku nikt nie był skory do płatności przelewem, o dziwo!). Dotychczas innym wyjątkiem były drobne usługi, chociażby osiedlowy krawiec czy komunikacja miejska z której okazjonalnie korzystałem, ale od momentu odkrycia aplikacji Skycash i tu udało się wyeliminować gotówkę.

Bo właściwie po co mi ona?

Zawsze odnosiłem wrażenie, że kiedy byłem zmuszony do wizyty w bankomacie, ubolewałem. Miałem to dziwne wrażenie, że jeśli posiadam gotówkę, to nad nią nie panuje. W przypadku płatnością plastikiem, zawsze SMS z informacją o obciążeniu i o aktualnym stanie konta. Ot komfort psychiczny. Wielu moich znajomych jednak ma właściwie na odwrót, ot sprawa indywidualna.

W tym momencie mógłbym zareklamować sprawną kartę kredytową, któregoś z banków i oznaczyć tekst jako stworzony przy współpracy z... Tak jednak się nie stanie, a sam tekst powstał w oparciu o informacje prasowe od marki Paysafecard, która sprawdziła jak to właściwie jest w największych krajach Europy. Czy więcej jest tych, którzy optują za płatnościami wirtualnymi, czy tymi bardziej zmaterializowanymi. Wyniki są dość interesujące.

źródło: interaktywnie.com
źródło: interaktywnie.com

Okazuje się, że w naszym kraju przeciwnym likwidacji gotówki jest niespełna 55% ankietowanych. To wynik zaskakujący, byłem przekonany, że odsetek będzie zdecydowanie większy. W końcu jak to tak bez gotówki w portfelu? Co ciekawe u naszych światłych sąsiadów za wschodnią granicą, odsetek przeciwników wynosi aż 74%! Jedynie w Grecji i we Włoszech jest zdecydowanie więcej zwolenników tego pomysłu niż przeciwników.

Oczywiście cyfra ta będzie się zmieniać bardzo mozolnie wraz z coraz większym bezpieczeństwem i nabraniem pewności do transakcji bezgotówkowych. W końcu to nieodłączny element naszego aktualnego, technologicznego krajobrazu. Ot jest zwyczajnie łatwiej. Mam jednak świadomość, że moi znajomi, którzy trzymają oszczędności swojego życia w słoiku pod podłogą, raczej nie zmienią swojego podejścia. Ich wybór, ich komfort, będzie jednak ich z czasem z pewnością coraz mniej.

Czy da się żyć bez gotówki? Dla mnie to bardziej pytanie czy da się żyć bez wygodnych plastików w portfelu.

Wieści z Rozładowani.pl