Wyjaśnijmy sobie już na samym wstępie – pisząc kible, nie mam na myśli toalet, a popularne pociągi EN57, nazywane jednostkami, bądź pieszczotliwie właśnie kiblami.
Kult jednostki to album poświęcony temu legendarnemu modelowi, na którego produkcję zbierane są środki w trwającej właśnie kampanii na Kickstarterze.
Kibel – o EN57
EN57 to elektryczny zespół trakcyjny, produkowany przez ponad 30 lat we Wrocławskim Pafawagu. Jako że jest to najdłużej produkowany pojazd szynowy na świecie, prawdopodobnie każdy z Was choć raz w życiu takim pociągiem miał okazję jechać. Wrocławska fabryka w latach 1962–1993 wypuściła na tory blisko 1500 jednostek, przez co EN57 stał się najpopularniejszym pociągiem w rodzimej przestrzeni transportowej. Wiele z jednostek, z mniejszymi bądź większymi modyfikacjami, jeździ po polskich torach do dziś.
Kult jednostki – o albumie
Album ten nie opowiada jedynie o nieznanej historii fenomenu jednostek EN57, ale też o społeczności wiernych i gorliwych, często radykalnych fanów. Są wśród nich kierujący jednostką, tatuażyści, fotografowie, graficiarze, modelarze czy wreszcie pracownicy, którzy budowali EN57.
Zamierzamy opisać w niej niezwykłe historie związane z powstaniem, funkcjonowaniem i zaskakująco barwnym środowiskiem miłośników tego pociągu zwanego popularnie „Jednostką”. Chcemy Was zaskoczyć. Zamierzamy spojrzeć na ten model z wielu nieoczywistych perspektyw i odkryć przed Wami niezwykły świat pasjonatów, hobbystów, kolekcjonerów. Ludzi, dla których ten elektryczny zespół trakcyjny stał się obiektem kultu.
Kult jednostki planowo występować ma w dwóch językach – polskim i angielskim. Publikacja na ponad 500 kolorowych stronach (prawie 3 kg wiedzy), poza wciągającą i hipnotyzującą narracją, zawiera specjalnie opracowane dane statystyczne w postaci infografik oraz dokumentację ponad 70ciu sposobów malowania EN57 tzw. malatur.
Tory Press – o autorach
Tory Press to grupa czterech popularyzatorów i projektantów połączonych zamiarem stworzenia niezależnego wydawnictwa. „Kult jednostki” to ich inauguracyjny projekt. Aby osiągnąć wysoki poziom graficzny i typograficzny naszego przedsięwzięcia podjęli działania z lokalną platformą Threedotstype, która również stała się współwydawcą albumu. Na potrzeby książki został opracowany font inspirowany literami używanymi w oznaczeniach opisywanego modelu. Krój można zdobyć, kupując jeden z pakietów.
EN57 jest pociągiem kultowym. Sam przejeździłem w nim tysiące kilometrów, śpiąc na fotelach z dermy, które w lecie przyklejały się do ciała, a w zimie miały -30 bądź +60 stopni, czy pokonując trasę Wrocław – Zielona Góra (181 km) w 5,5 godziny na plastikowych siedzeniach.
Zobacz także: Lorem Ipsum, co znaczy, skąd się wzięło i kiedy stosować?
Dziś jeżdżę nimi praktycznie codziennie na trasie Gdańsk – Gdynia i mam do kibli spory sentyment. Jeżeli masz podobnie, to zachęcam do wsparcia kampanii i nabycia jednego albumu do własnej kolekcji.