Z każdym rokiem pojawia się lub znika jakiś nowy serwis oferujący dostęp do produkcji w ramach opłat abonamentowych. Liderem jest oczywiście Netflix, a tuż za nim podąża niezawodne HBO GO.

HBO GO co prawda niebawem zamieni się w HBO Max, przez co oferta będzie jeszcze bogatsza, ale prawdopodobnie ceny również skoczą. Kilkanaście miesięcy temu do Polski wkroczyło Apple TV+, a na początku sierpnia najmłodszy na naszym rynku – serwis Viaplay.

R E K L A M A

Porównanie serwisów VOD w Polsce

Taki wybór oczywiście cieszy, ale z drugiej strony – jest kłopotliwy szczególnie dla naszych portfeli. Każda z ofert jest inna, a objętość poszczególnych bibliotek potrafi zaskoczyć. Aktualnie mam dostęp do wszystkich czterech wymienionych powyżej serwisów, a także do kopciuszka, czyli Amazon Prime Video. Ten ostatni jednak mocno odstaje, dlatego pominę go w moim przeglądzie.

Netflix

Zaczynamy oczywiście od giganta, jakim jest Netflix. W ofercie dostępne są aktualnie trzy opcje abonamentowe:

  • Netflix pakiet podstawowy
  • Netflix pakiet standard
  • Netflix pakiet premium

Najtańszą opcją jest oczywiście plan Podstawowy. Kosztuje on 29 złotych miesięcznie. Mamy wtedy oczywiście dostęp do wszystkich pozycji w bibliotece (zarówno do seriali, jak i filmów), ale niska cena jest ze stratą dla jakości. W tej opcji otrzymujemy jakość 720p, czyli nie jest to jakość HD, a jedynie SD.

Cena pakietu Standard to 43 złote miesięcznie. W zamian za to otrzymujemy jakość HD, a także możliwość oglądania Netflixa jednocześnie na dwóch urządzeniach. Możemy zatem stworzyć dwa osobne profile, a także profil dla dzieci.

Najwyższym pakietem, a jednocześnie opcją dla najbardziej wymagających jest plan Premium. W tym abonamencie będziemy mogli cieszyć się jakością Ultra HD (jeśli oczywiście dysponujemy tej klasy urządzeniem). Możemy utworzyć także cztery profile i oglądać Netflixa na 4 urządzeniach jednocześnie. Koszt pakietu Premium to w tej chwili 60 złotych miesięcznie.

Ostatnio głośno było o znaczących podwyżkach Netflixa. Nie powinno to jednak dziwić, bo biblioteka serwisu jest ogromna. Z największych hitów możemy oczywiście wymienić Orange is the new black, BoJack, Narcos, Stranger Things, Czarne Lustro, Dom z papieru czy hit hitów – The Crown.

To koniec HBO GO w Polsce! HBO Max zastąpi platformę w 2022 roku

HBO GO

Kolejność teoretycznie jest przypadkowa, jednak w praktyce jest ona ustawiona według popularności w moim domu. HBO GO zajmuje tutaj mocną drugą pozycję, jednak ciągle sporo minusów zbiera za to, że jest to „tylko” GO, a nie Max. To jednak się zmieni już w przyszłym roku.

Zasady HBO GO są proste: możemy zrezygnować w dowolnym momencie z abonamentu, w cenie jest oglądanie bez żadnych ograniczeń na pięciu urządzeniach, a na dwóch jednocześnie. Cena abonamentu po darmowym okresie próbnym wynosi 24,90 zł miesięcznie.

W ofercie – same hity. Na pewno niepodważalnie króluje tutaj zakończona już Gra o tron. Oprócz niej warto zobaczyć jeszcze Czarnobyl, Kompanię braci, Detektywa, Sukcesję czy Wielkie kłamstewka.

Apple TV+

Odnoszę wrażenie, że applowski serwis nie może przebić się do szerszego grona odbiorców w naszym kraju. Jest jednak pewna hipoteza, która może to tłumaczyć, a chodzi oczywiście o brak polskiego lektora w produkcjach Apple TV+. Może jeśli Apple weźmie się za jakieś rodzime seriale, albo filmy – będzie lepiej w tej kwestii.

Jeśli nie posiadacie urządzeń Apple, to pełen dostęp do usługi dostaniecie gratis na 7 dni. Później koszt to 24,99 zł miesięcznie. Lepiej mają natomiast posiadacze urządzeń Apple. Jeśli macie jakikolwiek sprzęt z logo nadgryzionego jabłka, to otrzymacie dostęp do Apple TV+ gratis na trzy miesiące.

W Apple TV+ są dwa wielkie hity, a także sporo tych mniejszych. Do TOP 2 bezapelacyjnie należy The Morning Show, a także komedia Ted Lasso. W przypadku Morning Show właśnie pojawił się drugi sezon produkcji, która niczym nie odstaje od sezonu debiutanckiego.

Viaplay

Zupełna świeżynka, jeśli chodzi o rynek polski. Serwis zadebiutował na początku sierpnia tego roku i od razu zapowiedziano powstanie trzech polskich produkcji. To od razu przyciąga fanów, a przede wszystkim abonentów.

Pierwszy miesiąc Viaplay jest za darmo. Następnie możemy zrezygnować z abonamentu, albo płacić 34 zł miesięcznie.

W bibliotece Viaplay znajdziemy takie hity, jak: Thunder in my heart, Honor, Kochaj mnie czy Przesłuchanie.

Co wybrać? I to jest pytanie bez odpowiedzi. Wydaje mi się, że najlepszym sposobem jest skorzystanie z pakietów testowych wszystkich serwisów. Pozwoli Wam to na zapoznanie się z ofertą i poszukanie swoich ulubionych produkcji.


Posłuchaj nas!