Z drugiej strony czy istnieje zależność między domeną i szansą, że strona o nią oparta odniesie sukces? Zdaje mi się, że nie do końca, wiadomo jednak, że niektóre końcówki domen są zakorzenione w ludzkiej świadomości, inne nieco mniej. Prawda jesdt taka, że domena .COM będzie bardziej rozsądna przy wyborze serwisu niż mniej popularna .PRO. Wybór odpowiedniej końcówki ma znaczenie, ale dalej będę się upierał, że to serwis WWW powinien nieść wartość, a domena to większości część tylko reprezentatywna.

Czy istnieje zatem zależność między stronami, które odniosły sukces a ich końcówką? Serwis DomainNameWire, przygotował zestawienie tej zależności. Oczywiście, wyniki mogą być nie do końca precyzyjne, ze względu na to że opierają się na  pierwszym milionie, najpopularniejszych stron w internecie, niemniej jakiś trend można zauważyć. W zestawieniu zostało zaprezentowanych 12 domen globalnych, wyniki nie są zaskakujące, ale generalnie interesujące.

źródło: https://domainnamewire.com/2013/07/09/which-tlds-have-the-most-popular-web-sites/
źródło: https://domainnamewire.com/2013/07/09/which-tlds-have-the-most-popular-web-sites/

To nie zaskakujące, że .com przoduje w zestawieniu, w końcu najpierw był chaos a potem .COM. Niemniej zastanawiająca jest popularność domen .NET, których zasadniczo jest stosunkowo dużo w tym zestawieniu. To co jednak mnie osobiście zaskoczyło, to fakt że .XXX posiada tak niewiele swoich reprezentantów w 1mln najpopularniejszych serwisów na świecie wg Alexa. Zasadniczo to nowa domena, dajmy jej chwilę. Domena z końcówką .NAME, ponad 300 pozycji? Ciekawy jakie serwisy się za tym kryją.

Zestawienie stosunkowo ciekawe, ciekawe jak prezentuje się sytuacja z ujęciem domen regionalnych. Niemniej mam nadzieje, że mój blog niebawem zwiększy pulę domen .INFO w powyższym zestawieniu ;-)