Los TikToka w Stanach Zjednoczonych nie jest do końca przesądzony. Dotychczasowe działania administracji Prezydenta Trumpa zostały zaskarżone przez ByteDance do sądu federalnego. Wymuszają one sprzedaż TikToka, a jeśli do tego nie dojdzie, aplikacja zostanie zablokowana na terenie USA. Wiąże się to z jednoczesnym zakazem dokonywania przez TikTok transakcji z amerykańskimi firmami. Okazuje się jednak, że blokada może nie być konieczna, bowiem wzrasta zainteresowanie innych zakupem popularnej na całym świecie aplikacji. Przypomnę, że pierwszą firmą, która wyraziła chęć zakupu TikToka był Microsoft. Pojawiały się także pogłoski o Twitterze, ale szybko one ucichły. Chęć zakupu wyraził także Oracle.

Kevin Mayer rezygnuje ze stanowiska CEO TikToka

Walmart dołącza do Microsoftu

Do pierwszego zainteresowanego, czyli Microsoftu dołącza Walmart. Właściciel amerykańskiej sieci supermarketów chce połączyć siły z Microsoftem. Dla Walmartu miałaby to być kolejna możliwość dotarcia do klientów i ich obsługi. Firma upatruje w transakcji również szansy rozwoju własnych firm reklamowych. W oświadczeniu przedstawionym CNBC wskazywane jest także stanięcie na wysokości zadania pod względem funkcjonalności dostarczanych amerykańskim użytkownikom oraz spełnianie oczekiwań związanych z amerykańskimi regulacjami prawnymi.

Luka w Androidzie była wykorzystywana przez TikToka do pozyskiwania danych o urządzeniu

Centricus oraz Triller dają 20 miliardów dolarów za TikToka

Wygląda na to, że powyższe firmy mają kolejnego konkurenta w procesie zakupu TikToka. Swoje zainteresowanie zakupem aplikacji wyraził Triller w połączeniu z Centricus. Za najpopularniejszą aplikację mobilną są w stanie zapłacić łącznie 20 miliardów dolarów z czego 10 miliardów przy podpisaniu umowy sprzedaży, a kolejne 10 miliardów jako podział zysków. Co ciekawe, Triller oferuje już na rynku aplikację podobną do TikToka. Jednak w tej ofercie pojawiają się pewne nieścisłości związane z jej przedstawieniem. Triller twierdzi, że oferta została założona bezpośrednio do ByteDance, a nie do TikToka. Póki co przedstawiciel TikToka twierdzi, że nic takiego nie miało miejsca. Takie same stanowisko wyrażone zostało przez ByteDance.

Ciężko dogadać się z TikTokiem, czy z Trumpem? W cieniu tego konfliktu WeChat, Twitter i Microsoft

Przepychanki, ale ewentualna pustka po TikToku zostanie wypełniona

Ta przepychanka między Trillerem a TikTokiem i ByteDance wydaje się nieco komiczna. Nie mniej jednak musimy pamiętać, że do 12 listopada został przedłużony termin na sprzedaż TikToka. Myślę, że do tego czasu może pojawić się jeszcze kilku zainteresowanych zakupem tej popularnej aplikacji. Wstrzymuję się ciągle z ostateczną oceną sytuacji, jednak póki co, mamy do czynienia z przepychankami, które do niczego konkretnego nie prowadzą. Nawet jeśli dojdzie do zablokowania TikToka w USA, to spodziewam się, że pustka po nim zostanie szybko wypełniona, zwłaszcza, że Instagram już oferuje Reels.

Źródło: Engadget / The Verge