Zapraszam więc do mojego zestawienia największych bajkowych klasyków na HBO.

MAŁA SYRENKA, DZIECIŃSTWO ARIEL (IMDb 7.6)

Myślę, że przygody Arielki w dużej mierze, na początku mojego życia, ukształtowały plany o byciu syreną. Niestety rzeczywistość w kolejnych latach brutalnie zweryfikowała te plany, ale miłość do podwodnych przygód pozostała. Bajka jest niezwykle miła dla oka i pozwala, chociaż na chwilę, przenieść się z sentymentem w realia świata Disneya. Ponadczasowy przekaz, który robi wrażenie (no malutkie, ale robi), to doskonały sposób na uczczenie Światowego Dnia Postaci z Bajek.

Kiedy nieco wyrosłam z Arielki, zaskoczyło mnie, że twarz głównej bohaterki wzorowana była na nastoletniej Alyssie Milano, a postać Urszuli na drag queen – Divine.

[SPOILER ALERT] Co ciekawe, śmierć złowieszczej intrygantki, która chciała pozbawić na zawsze Arielkę głosu, inspirowana była… „Szklaną pułapką”.

ALADYN (IMDb 8.0)

Chyba każdy w dzieciństwie marzył o trzech rzeczach: stać się niewidzialnym, zostać na noc w supermarkecie i posiadać własny latający dywan.

Magiczna lampa, w której mieszka spełniający życzenia Dżin to idealny pomysł na scenariusz. Kiedy dodamy do tego piękną księżniczkę, wartką akcję pełną przygód i doskonały humor – sukces murowany.

Ta wspaniała animacja z 1992 roku została nagrodzona dwoma Oscarami, 12 innymi nagrodami oraz 14 nominacjami. Głosu Dżinowi użyczał wspaniały Robin Williams, który na planie tak doskonale improwizował, że udało się nakręcić aż 16 godzin materiału.

„Aladyn” jest wspaniały i kradnie serducho niemalże natychmiast!

INIEMAMOCNI (IMDb 8.0)

Doskonale pamiętam, jakie ogromne wrażenie zrobiła na mnie ta bajka, lata temu. Wesoła rodzinka o nadprzyrodzonych mocach, która walczy ze złem i ratuje ludzkość.

Ta świetna produkcja z 2004 roku przypadła do gustu nie tylko dzieciakom, za co została uhonorowana 2 Oscarami, 21 innymi nagrodami i 24 nominacjami, imponujące prawda?

Śmiało mogę stwierdzić, że to jedna z najwspanialszych propozycji, jaka wyszła ze studia Pixar, a w wersji z polskim dubbingiem, dla mnie, stanowi mistrzostwo świata.

Pozycja obowiązkowa!

HERCULES (IMDb 7.3)

Trudno mi uwierzyć, że ten film liczy sobie już 23 lata. Ja, niezmiennie Herkulesa kocham ciągle tak samo. Za wszystko. Za ponadczasowość, za piękną animację, za ciekawą interpretację mitologii i płynną, doskonałą narrację. Myślę, że moja miłość nie powinna nikogo dziwić, bo spokojnie można stwierdzić, że ten heros mitologii rzymskiej na stałe zagościł w świadomości i sercu milionów ludzi na całym świecie.

Chwytliwe dialogi, zabawni bohaterowie i specyficzny, nieco karykaturalny rysunek to cechy, które sprawiają, że Herkulesa ogląda się doskonale, nawet po ponad 20 latach.

Tate Donovan jako głos Herkulesa, Danny DeVito w roli Filokteta, czy James Woods, wcielający się w Hadesa, robią robotę. Gwarantuję.

GDZIE JEST NEMO (IMDb 8.1)

Opowieść o małej, sympatycznej rybce, której wyczyn pociąga za sobą falę (nomen omen) niespodziewanych zdarzeń.

Kiedy w 2003 roku Nemo wpłynął na wielkie wody światowych premier, zachwycił wszystkich. Doskonały, jak na tamte czasy, popis możliwości animacyjnych, świetna fabuła i kultowe – jak się później okazało – postaci, złożyły się w piękną całość.

W bajce znajdziemy mnóstwo nawiązań do innych dzieł Disneyowskich, jak na przykład „Toy Story”, „Potwory i Spółka”, czy krótkometrażowe „Knick-knack”. „Gdzie jest Nemo” poza samymi Stanami Zjednoczonymi zarobił 582 016 243 dolarów i do dziś stanowi jeden z największych klasyków kina animacji.

SPONGEBOB (IMDb 8.1)

Ahoj! Tam w ananasie! Pobudka! Szykować się do zaokrętowania!

Do tej pory trudno mi ocenić, czy aby na pewno jest propozycja stworzona z myślą o dzieciach. Spongeboba oglądałam lata temu, jako dziecko, oglądam i dziś.

Przygody sympatycznej gąbki, żyjącej w irracjonalnym podwodnym świecie, to doskonała rozrywka dla każdego pokolenia. Spongebob nosi kanciaste portki, żyje w domku z ananasa w Biki Dolnym i ciągle dąży do zostania najlepszym kucharzem w Restauracji pod tłustym krabem.

Wiele żarcików, postaci i sytuacji ze Spongeboba przeniknęło do światowej kultury, a niektórzy śmiałkowie twierdzą nawet, że jest to bajka opowiadająca o wiecznie naćpanym bohaterze, który przyjaźni się z dealerem narkotyków.

Spongebob bawi i chociaż na HBO GO można zobaczyć jedynie sezon 8 – warto. Uśmiejcie się po pachy.

Światowy Dzień Postaci z Bajek to święto z przymrużeniem oka, które jednak uważam, warto celebrować. Bajki nas ukształtowały, zabarwiły dzieciństwo i w wielu sytuacjach wyraźnie nakreśliły różnice między dobrem, a złem. Do animowanych klasyków kina fajnie się wraca, a dziś mamy najlepszą ku temu okazję!