Dzięki nowoczesnej technologii możemy uczestniczyć w tym niesamowitym wydarzeniu i śledzić z perspektywy własnej kanapy poczynania na czerwonej Planecie. Jak rozwinie się cała sytuacja – nie wie nikt, ale na pewno już teraz, możemy wstępnie zorientować się jakie pejzaże przyjdzie nam przywitać wraz z łazikiem.

Widok krateru z lotu ptaka to z pewnością jeden z tych filmów, który skutecznie rozbudza wyobraźnię i jeszcze większą ekscytację. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) opublikowała film, który przedstawia perspektywę na krater, będący kiedyś olbrzymim jeziorem. Materiał wykorzystuje dane gromadzone na statku kosmicznym Mars Express ESA, dzięki którym, że możemy poczuć się, jakbyśmy szybowali nad krajobrazem. Obrazy Mars Express jest wykorzystywany do tworzenia cyfrowych modeli terenu, aby zapewnić naukowcom lepsze wyobrażenie ukrytych zakamarków, wzgórz i dolin powierzchni Marsa.

Szczegółowe dane z Mars Express zostaną również wykorzystane do wsparcia selekcji spośród wielu kandydatów na miejscu lądowania, w tym misji NASA Mars 2020, w ramach której łazik Perseverance wyląduje w kraterze Jezero w tym tygodniu

– podała ESA w oświadczeniu we wtorek.

Perseverance będzie szukać śladów starożytnego życia, zbierać próbki skał i uwalniać towarzyszącą mu maszynę – helikopter Ingenuity.

Wideo z przelotu ESA to doskonały przedsmak tego, czego możemy spodziewać się w trakcie jednej z najbardziej wyczekiwanych misji. Panorama bez wątpienia jest imponująca i rozpala apetyt na więcej, pozostawiając w błogim wyczekiwaniu.

Myślę, że jeszcze niejedna relacja z tego wydarzenia nas zaskoczy, dlatego tym bardziej cieszy mnie fakt, że mamy możliwość śledzenia poczynań na drodze tak ważnego momentu w dziejach ludzkości i ekspansji kosmicznych.