Holandia to mały kraj w północno-zachodniej Europie (z terenami zamorskimi na Karaibach). Konstytucyjną stolicą Holandii jest Amsterdam, natomiast znaczna część administracji krajowej znajduje się w Hadze. Miasto to stało się miejscem o randze międzynarodowej. Znajdują się w niej między innymi siedziby Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, Międzynarodowego Trybunału Karnego, Międzynarodowego Instytutu Statystycznego, Międzynarodowego Centrum Prasowego, Europejskiego Urzędu Policji (EUROPOL).

Do tej pory Holandię reprezentowało logo Holenderskiej Rady Turystyki (NBTC – Netherlands Board of Tourism & Conventions), w którym widniał tulipan i stylizowany napis Holland. Logo było ładne, jednak dość swawolne, przez co nadawało się bardziej do reklamy turystycznych walorów państwa, niż budowania biznesowego wizerunku kraju.

stare i nowe logo Holandii

Nowe logo zachowuje charakterystyczny pomarańczowy kolor, jednak wszystko inne poddano sporym zmianom. Kwiat w sygnecie zastąpiły litery NL, z pionowymi kreskami stylizowanymi na tulipana. Ręcznie rysowany font zamieniono na bezszeryfowy nowoczesny krój. Zmianie poddano też nazwę – Holland zastąpiło Netherlands.

Przyczyn zmiany Holandii w Niderlandy jest kilka. Rząd uznał, że nazwa „Holandia” kojarzy się dziś przede wszystkim nie z wiatrakami, rowerami, tulipanami czy serami, a z… prostytucją i legalnymi narkotykami. Drugą przyczyną porzucenia nazwy Holandia jest fakt, że nazwa ta jest dość nieprecyzyjna, gdyż kraina zwana Holandią, to tylko dwie z dwunastu prowincji kraju. Wreszcie nazwa Holland mogła być myląca, gdyż oficjalną, urzędową nazwą kraju było Królestwo Niderlandów, a Holandia jest nazwą potoczną.

raczkowski
Raczkowski – przekroj.pl

Zmiana nazwy Holland na Netherlands może być ułatwieniem dla Polaków. Zamieszczona powyżej zabawna ilustracja ma niestety wiele wspólnego z prawdą. Sam wielokrotnie musiałem tłumaczyć znajomym, zwłaszcza spoza Europy, że Poland to nie Holland. Inna sprawa, że nie wiadomo ile czasu minie, zanim nazwa ta wejdzie do języka potocznego. Już w 1996 roku Rzeczpospolita Polska uznała oficjalną nazwę państwa za „Królestwo Niderlandów”, pozostawiając jednak w użyciu potoczną nazwę geograficzną „Holandia”. Niderlandy to dla polaków głównie nazwa krainy historycznej, odnosząca się do krajów dawniej pozostających we władaniu Habsburgów.

Do rebrandingu Holandii mam stosunek ambiwalentny. Z jednej strony nowe logo jest bardziej uniwersalne – może być stosowane w wielu dziedzinach, od zaawansowanych technologii po produkty rolno-spożywcze oraz od sportu po kulturę. Z drugiej podoba mi się ono mniej niż poprzedni znak. Większość argumentów dotyczących zmiany nazwy kraju też do mnie trafia, jednak moim zdaniem miną pokolenia, zanim w języku potocznym „Netherlands” zamieni „Holland”.


Posłuchaj nas!