Kraj tulipanów i legalizacji zmienia nazwę i logo

Kraj tulipanów i legalizacji zmienia nazwę i logo

Opublikowano 12.11.2019 12:14 -


Holandia, bo o niej mowa, ogłosiła niedawno sporą zmianę we własnej identyfikacji. Kraj zdecydował się nie tylko zmienić logo, ale też… nazwę. Zmiana ta ma spore znaczenie także dla Polski.

Holandia to mały kraj w północno-zachodniej Europie (z terenami zamorskimi na Karaibach). Konstytucyjną stolicą Holandii jest Amsterdam, natomiast znaczna część administracji krajowej znajduje się w Hadze. Miasto to stało się miejscem o randze międzynarodowej. Znajdują się w niej między innymi siedziby Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, Międzynarodowego Trybunału Karnego, Międzynarodowego Instytutu Statystycznego, Międzynarodowego Centrum Prasowego, Europejskiego Urzędu Policji (EUROPOL).

Do tej pory Holandię reprezentowało logo Holenderskiej Rady Turystyki (NBTC – Netherlands Board of Tourism & Conventions), w którym widniał tulipan i stylizowany napis Holland. Logo było ładne, jednak dość swawolne, przez co nadawało się bardziej do reklamy turystycznych walorów państwa, niż budowania biznesowego wizerunku kraju.

stare i nowe logo Holandii

Nowe logo zachowuje charakterystyczny pomarańczowy kolor, jednak wszystko inne poddano sporym zmianom. Kwiat w sygnecie zastąpiły litery NL, z pionowymi kreskami stylizowanymi na tulipana. Ręcznie rysowany font zamieniono na bezszeryfowy nowoczesny krój. Zmianie poddano też nazwę – Holland zastąpiło Netherlands.

Przyczyn zmiany Holandii w Niderlandy jest kilka. Rząd uznał, że nazwa “Holandia” kojarzy się dziś przede wszystkim nie z wiatrakami, rowerami, tulipanami czy serami, a z… prostytucją i legalnymi narkotykami. Drugą przyczyną porzucenia nazwy Holandia jest fakt, że nazwa ta jest dość nieprecyzyjna, gdyż kraina zwana Holandią, to tylko dwie z dwunastu prowincji kraju. Wreszcie nazwa Holland mogła być myląca, gdyż oficjalną, urzędową nazwą kraju było Królestwo Niderlandów, a Holandia jest nazwą potoczną.

Raczkowski – przekroj.pl

Zmiana nazwy Holland na Netherlands może być ułatwieniem dla Polaków. Zamieszczona powyżej zabawna ilustracja ma niestety wiele wspólnego z prawdą. Sam wielokrotnie musiałem tłumaczyć znajomym, zwłaszcza spoza Europy, że Poland to nie Holland. Inna sprawa, że nie wiadomo ile czasu minie, zanim nazwa ta wejdzie do języka potocznego. Już w 1996 roku Rzeczpospolita Polska uznała oficjalną nazwę państwa za „Królestwo Niderlandów”, pozostawiając jednak w użyciu potoczną nazwę geograficzną „Holandia”. Niderlandy to dla polaków głównie nazwa krainy historycznej, odnosząca się do krajów dawniej pozostających we władaniu Habsburgów.

Do rebrandingu Holandii mam stosunek ambiwalentny. Z jednej strony nowe logo jest bardziej uniwersalne – może być stosowane w wielu dziedzinach, od zaawansowanych technologii po produkty rolno-spożywcze oraz od sportu po kulturę. Z drugiej podoba mi się ono mniej niż poprzedni znak. Większość argumentów dotyczących zmiany nazwy kraju też do mnie trafia, jednak moim zdaniem miną pokolenia, zanim w języku potocznym „Netherlands” zamieni „Holland”.

Wieści z Rozładowani.pl