Kosiarka vs samochód? Tak, te sprzęty można porównać

Kosiarka vs samochód? Tak, te sprzęty można porównać

Opublikowano 7.04.2020 11:08 -


Dość ciekawe porównanie dostaliśmy dzisiaj na nasze skrzynki mailowe. Okazuje się, że samochody przyszłości są w produkcji, ale ich miniaturki teoretycznie są już dostępne. O co chodzi? O kosiarki. Technologia tego sprzętu jest na tak zaawansowanym poziomie, że w niektórych elementach jest lepsza od nowoczesnych samochodów.

Do porównania wzięto siedem elementów, które można przełożyć z kosiarek na samochody i odwrotnie. Okazuje się, że podobieństw jest sporo, a nowoczesne roboty samojezdne pokazują jak daleko technologia kosiarek jest rozwinięta.

Zaczynamy pojedynek kosiarka vs samochód. Co je łączy?

 1. Napęd 4×4
 2. Autonomiczna jazda
 3. Napęd elektryczny
 4. Sterowanie ze smartfona i kontrola GPS
 5. Automatyczne światła LED
 6. Czujniki
 7. Połączenie ze smart home
 1. Napęd 4×4

Prawdziwy samochód terenowy pokona strome zbocza, niestraszne mu brodzenie w wodzie czy śliska nawierzchnia. Pewnie będziesz bardzo zaskoczony, lecz te same cechy mają najlepsze roboty koszące takie jak Husqvarna Automower® 435X AWD. Ten robot jako pierwszy na świecie miał napęd na 4 koła, a podjazd na zbocza o nachyleniu do nawet 70% nie robi na nim wrażenia. Między innymi dlatego to właśnie te roboty zostały wybrane do pracy w ogrodach warszawskiego Zamku Królewskiego.

 1. Autonomiczna jazda

Minie jeszcze kilka dobrych lat (choć niektórzy jak Alex Hitzinger, dyrektor generalny działu autonomicznej jazdy Volkswagena twierdzą, że być może nigdy się to nie wydarzy), zanim podczas jazdy autem zajmiesz się czytaniem książki, a prowadzenie samochodu oddasz w ręce komputera. Na razie możesz to zrobić na krótki czas i w określonych warunkach drogowych. Tymczasem robot koszący Husqvarna Automower® w Twoim ogrodzie już teraz może poruszać się w pełni samodzielnie. Wystarczy, że podczas instalacji teren jego pracy zdefiniujesz specjalnym przewodem ograniczającym i gotowe. Od tego momentu Automower® sam zajmie się nawigacją w terenie, w sposób całkowicie automatyczny, niezależnie od pogody, będzie utrzymywał powierzony sobie trawnik na jednakowej wysokości przez cały sezon, pracując niezawodnie i bardzo cicho. A Ty czas zaoszczędzony na koszeniu trawy będziesz mógł poświęcić dla rodziny, na zabawy z dziećmi, na swoje pasje. Warto też wiedzieć, że roboty Automower® sprawdzą się nie tylko w ogrodach o kształcie prostokąta lub kwadratu. Są one na tyle zaawansowane, że doskonale radzą sobie w ogrodach o nietypowych kształtach, o złożonej strukturze, z licznymi przeszkodami, na nierównym terenie oraz na stromych zboczach i podjazdach. 

 1. Napęd elektryczny

Wciąż jednym z największych problemów samochodów elektrycznych są mało pojemne akumulatory, brak wystarczającej ilości ładowarek na trasie lub zbyt długi czas ładowania. Podróż należy planować tak, aby nie stanąć na środku drogi. Oczywiście nie spotkamy się z dokładnie takim problemem przy robotach koszących, jednak ich producenci postanowili zadbać o to, abyśmy nie musieli niemal w ogóle martwić się o ładowanie. Robot koszący Husqvarna Automower® automatycznie odnajduje drogę do stacji ładującej, zanim jego akumulator zupełnie się rozładuje. Ładowanie trwa ok. 60 minut, po czym maszyna wraca do koszenia – wszystko to bez angażowania użytkownika.

 1. Sterowanie ze smartfona i kontrola GPS

Wiele nowych samochodów posiada własne aplikacje, pozwalające na sterowanie ich funkcjami, takimi jak zamykanie czy otwieranie drzwi, okien, kontrola oświetlenia, klimatyzacji i oczywiście podgląd aktualnego przebiegu i stanu zbiornika paliwa. Nie inaczej wygląda sytuacja w świecie najnowszych robotów koszących. Dzisiejsze kosiarki Automower® są podłączone do Internetu i można nimi sterować z poziomu smartfona, z pomocą aplikacji Automower® Connect z dowolnego miejsca na świecie, a także wydawać komendy głosowe wykorzystując kompatybilność z Google Assistant czy Amazon Alexa. Można też regulować wysokość koszenia czy ustalać harmonogram pracy za pomocą smartfona. Roboty te mają wbudowany system GPS, który tworzy mapę ogrodu, uwzględniając miejsca instalacji przewodów ograniczających i doprowadzających. Kosiarka Husqvarna Automower® zapamiętuje, które części ogrodu są już skoszone, i dostosowuje odpowiednio swój plan koszenia. W ten sposób obszary koszenia są zoptymalizowane, a rezultaty doskonałe. Nawigacja GPS i wbudowane czujniki pomagają kosiarce dostosować tryb pracy do takich czynników, jak tempo wzrostu trawy, warunki pogodowe czy trudne do skoszenia obszary. Niezależnie od poziomu skomplikowania układu posiadanego ogrodu Husqvarna Automower® zapewni trawnikowi zdrowy i zadbany wygląd. Ponadto w przypadku kradzieży jesteśmy w stanie namierzyć naszego robota z bardzo dużą dokładnością.

 1. Automatyczne światła LED

Automatyczne światła LED to w nowoczesnych samochodach standard. W robotach koszących niekoniecznie, lecz maszyny Husqvarna Automower® mają na wyposażeniu naprawdę bardzo dobre oświetlenie. Ich efektywne LED-owe reflektory przydają się w nocy i wieczorem, a właśnie w takich porach kosiarki automatyczne bardzo często pracują. Elektryczny napęd sprawia, że są niemal bezszelestne, więc nie zakłócają spokoju domownikom czy sąsiadom, a dzięki światłom LED zapalającym się samodzielnie nie wejdziesz im przypadkowo w drogę.

 1. Czujniki

Radary, lidary, dziesiątki czujników – te elementy samochodów, dbają o bezpieczeństwo pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Podobnie wygląda to w robocie koszącym, który automatycznie wykrywa podczas pracy przeszkody na swojej drodze i nie powoduje uszkodzeń w momencie zderzenia. Tak jak strefy zgniotu w samochodzie chronią pasażerów przed obrażeniami, tak unikalny mechanizm obrotowych ostrzy w robotach Husqvarna Automower®, zabezpiecza postronne osoby przed przypadkowym skaleczeniem. Ostrza chowają się do wewnątrz tarczy tnącej w momencie kontaktu z przeszkodą. Czujnik pogody w robocie pozwala dostosować czas koszenia i może skrócić godziny pracy maszyny, gdy koszenie nie jest potrzebne, a czujnik niskiej temperatury zapobiega jego pracy przy niskiej temperaturze. 

 1. Smart home

Kompatybilność to cecha, która wyjątkowo ucieszy amatorów rozwiązań smart. Dzięki aplikacji Automower® Connect kosiarka automatyczna może z łatwością stać się częścią systemu inteligentnego domu. Możesz sterować nią za pomocą asystentów głosowych Amazon Alexa lub Google Home oraz za pomocą apletów IFTTT, dzięki czemu możesz stworzyć rozwiązania inteligentnego domu dopasowane do swoich potrzeb. Możesz zaprogramować robota, tak aby zaparkował w momencie powrotu dzieci ze szkoły, lub zsynchronizować go z warunkami pogodowymi.

źródło: materiały prasowe Husqvarna

Wieści z Rozładowani.pl