Wygląda na to, że jedna z funkcji komunikatora Telegram nie jest bezpieczna. Chodzi „People Nearby”, która może być złamana do wskazania dokładnego adresu użytkownika. 

Telegram zyskuje nowe funkcje! Pojawiają się grupowe czaty głosowe

Opcja People Nearby może być wykorzystana do dokładnego namierzania

Ahmed Hassan opublikował wpis, w którym prezentuje, jak Telegram i funkcja „People Nearby” mogą być złamane przez hakera. Domyślnie funkcja ta jest wyłączona. Natomiast po jej włączeniu niby nie jest wysyłane dokładne położenie geograficzne uczestników rozmowy. Wygląda na to, że jednak da się to zrobić. Ahmed Hassan w swoim tekście przytacza, że wykorzystał smartfona ze zrootowanym systemem Android 7. Dodatkowo zainstalował aplikację GPS spoof, żeby sfałszować swoje położenie. Dzięki odpowiednim zabiegom – m.in. spreparowaniu własnej lokalizacji i 3 wskazaniom przez Telegram odległości od konkretnego użytkownika, udało się wyrysować na mapie okręgi, w których miała ona przebywać. Autor wpisu podaje, że ich przecięcie wyznacza dokładną lokalizację tej osoby. Co więcej, Ahmed skontaktował się z nią i potwierdził dane, które uzyskał.

Źródło: Ahmed Hassan – blog.ahmed.nyc

Telegram nie naprawi problemu

Ciekawe w tym wszystkim jest zachowanie przedstawicieli Telegrama. Ahmed Hassan poinformował ich o swoim odkryciu. Przesłał nawet odpowiedni filmik, o który został poproszony. Jednak reakcja przedstawicieli komunikatora zaskakuje – problem nie zostanie naprawiony, nie jest bowiem objęty takim programem.

Jak mogliście przeczytać w kilku moich tekstach, nie korzystam z Telegrama. Nie jest to wynik omawianej sytuacji, a już wcześniejsze przekonanie się do Signala, jako najbezpieczniejszego komunikatora, o czym wielokrotnie wspominało wielu znawców tej tematyki. Telegram nie jest złą aplikacją, dziwi mnie jednak brak chęci rozwiązania problemu, który może sprawić, że jakaś niepowołana osoba wejdzie w posiadanie naszego dokładnego adresu zamieszkania.

Źródło: Ahmed Hassan