Koparka Bitcoinów zrobiona ze starych Galaxy S5
Koparka Bitcoinów zrobiona ze starych Galaxy S5. Ty też będziesz mógł. Upcykling > Recykling

Opublikowano 1 rok temu - 10


Samsung chce iść inną drogą. Na tegorocznej konferencji SDC 2017 - Samsung Developer Conference twórcy kultowych urządzeń z serii Galaxy przedstawili światu swoją wizję na starsze generacje ich smartfonów.

Słowem wstępu. Byłem zdziwiony - do niedawna nie wiedziałem nawet, że Samsung organizuje takie konferencje. Śledziłem te od Google, Microsoftu czy od Apple, ale o tej koreańskiej nie wiedziałem. Może to był błąd ponieważ jakby nie patrzeć to większość nowoczesnych smartfonów ma w sobie dużą ilość podzespołów właśnie tej firmy.

Na tegorocznym wydarzeniu przestawiono idee upcyklingu starych urządzeń z rodziny Galaxy. Zanim do opisania pomysłu Koreańczyków przejdę przybliżę czym jest upcykling ponieważ nawet Chrome mi go podkreśla jako nieznane słowo.

Upcykling – forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane surowce. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej. ... Przykładem upcyklingu jest produkcja toreb z plandek samochodowych oraz bannerów reklamowych.

Bez dwóch zdań jest to lepsze dla środowiska niż recykling. Jak by nie patrzeć ponowne przetwarzanie surowców generuje kolejne zanieczyszczenia itp.

Samsung chce promować coś, co jak dla mnie ma ogromny sens. Jak wygląda życie typowego smartfona? Domyślam się, że 2-4 lata to czas kiedy działa w jakiś humanitarny sposób, następnie o płynnym korzystaniu i możliwości zaufania temu urządzeniu możemy zapomnieć. I tutaj wchodzą koreańczycy, cali na biało.

Chcą szerzyć idee tworzenia ze starych smartfonów innych urządzeń. Głównie IoT, ale także systemów monitoringu, konsol do gier, komputerów PC i kto wie co jeszcze.

Samsung, we współpracy z serwisem ifixit zbudują platformę, która ma umożliwić w łatwy sposób przemienienie starego Galaxy w coś zupełnie nowego. Piszę w czasie przyszłym - zbudują - ponieważ strona upcycling.io, którą można znaleźć pod adresem kieruje nas na landing na githubie i jest jedynie zaślepką. Powiedzieli co to nie zrobią a nie wiadomo kiedy to będzie dostępne :) Ot takie developerskie podejście. W końcu zaprezentowano to na konferencji poświęconej developerom.

Jednak wierząc w ich słowa możemy spodziewać się świetnego źródła wiedzy i tutoriali. Aby nie być gołosłownym ludzie z Samsunga zaprezentowali na konferencji dwa przykładowe użycia starego S5 - Jako monitor statusu akwarium, robiący z niego "smart" zbiornik, w którym za pomocą telefonu łączymy się do naszego zupcyklingowanego(?) Galaxy i możemy włączać/wyłączać światło i karmić rybki, a Galaxy jest w stanie nam odesłać informacje o stanie wody itp. IoT pełną gębą.

Z tego co widziałem na filmiku, były też pokazane przykłady użycia starych telefonów jako wizjer do drzwi w kształcie sowy, monitor karmy dla zwierząt wysyłający nam sygnał gdy micha jest pusta, monitor dziecięcego łóżeczka, mini konsola a'la "SEGA" i hit. Koparka Bitcoinów do której zbudowania użyto 40 starych Galaxy S5.

Samsung będzie się musiał nagimnastykować aby w prosty sposób zachęcić ludzi, którzy po dwóch latach schowali swój smartfon do szuflady i kupili nowy, aby go wyciągnęli. W tym celu na powstającej platformie ma być za darmo udostępniona baza wiedzy z pomysłami/projektami nowych zastosowań starych urządzeń oraz oprogramowanie pozwalające pobawić się w ten sposób ze swoim starym telefonem. Z wideo promocyjnego możemy się także dowiedzieć, że poprzez platformę będzie można zamawiać potrzebne czujniki i inne sensory potrzebne do projektów tam publikowanych.

Bardzo kibicuję aby ten projekt wypalił, pomimo, że w szufladzie mam Zenfone 2 a nie Galaxy S5 jednak jest to ruch w bardzo dobrą stronę według mnie. Domyślam się jednak, że nie dzieje się to bez przyczyny. Smartfony stają się bardzo drogie. Obstawiam, że w przyszłym roku pęknie granica 1000$ za flagowca. Przy takim stanie rzeczy i bardzo dużym, wręcz ogromnym spadku wartości na przestrzeni 2 lat (prawie jak samochody) po dacie premiery będzie można jakoś podtrzymać cenę urządzeń na rynku wtórym ponieważ będą miały one jakieś wykorzystanie.

Ciekawi mnie też, co na to wszytko inni producenci, którzy tak skrzętnie uniemożliwiają naprawę swoich słuchawek. Przodownikiem w takich praktykach chyba jest Apple. Nic dziwnego, że Samsung wszedł we współpracę z ifixit. Jeśli pomyślimy, że żyjemy w czasach, gdzie drukarkę 3D można bez problemu kupić poniżej 1000zł możliwości są ogromne przy tworzeniu nowych smart rozwiazań.

Za całą ideą stoją ludzie z C-Lab - takiej dywizji wewnątrz Samsunga, odpowiedzialnej za wymyślanie kreatywnych rzeczy.

Bardzo dobry ruch Samsung. Czekam, z chęcią kupię jakiś stary Galaxy i przetestuję :)