Podczas uroczystości The Game Awards, zaprezentowano światu nową konsolę do gier od Microsoftu. Xbox Series X ma nową formę, wsteczną kompatybilność, wydajność nawet 4 konsol Xbox One X — dzięki czemu pozwoli ogrywać tytuły w 4K i 60 FPS. To jeszcze nie koniec, konsola ma znacznie więcej możliwości!

Wystąpienia, które poprowadził na The Game Award szef Xbox, Phil Spencer nikt się nie spodziewał. Nie jest jednak tak, że nie spodziewaliśmy się wiadomości o nowej konsoli. Od kilku miesięcy słyszeliśmy o projekcie Scarlett a ostatnio o pikantnym szczególe, którym była wsteczna kompatybilność. Teraz nie musimy ufać już plotkom, najciekawsze szczegóły wyjawiono oficjalnie.

Xbox Series X

Konsola w kształcie wieży z olbrzymią mocą

Xbox Series X ma inną formę niż poprzedniczka. Teraz konsola zbudowana jest jak mała wieża. Okazuje się, że miało to ogromne znaczenie dla przepływu powietrza i właściwej wentylacji. Dzięki takiej budowie i nowemu wentylatorowi udało się zbudować system, który jest efektywnie chłodzony i cichy. Nowy jest też pad, chociaż to już trudniej zauważyć. Delikatne zmiany kształtu mają pozytywnie wpłynąć na wygodę używania. Ulepszano trwałość i precyzję krzyżaka. Dodano też przycisk, który odpowiedzialny będzie za strumieniowanie gry, oraz dzielenie się poczynaniami z niej w sieciach społecznościowych.

R E K L A M A

Z technicznego punktu widzenia, nowa konsola ma wydajność porównywalną z aż 4 Xboxami One X. Microsoft chwali się, że stworzono ją do gier w 4K i 60 FPS, ale mocy jest w zapasie i pojawią się tytuły w 120 FPS, a nawet rozdzielczości 8K. To, co wymienia jeszcze Microsoft to dysk SSD nowej generacji (dzięki któremu loadingi będą skrócone do minimum) oraz obsługę Variable Rate Shading (VRS), Auto Low Latency Mode (ALLM) i Dynamic Latency Input (DLI). Konsola będzie też sprzętowo akcxelerowała Ray Tracing.

Z naprawdę miłych rzeczy warto wspomnieć o wstecznej kompatybilności. Xbox Series X będzie kompatybilna z każdą poprzednią generacją konsol Xbox. To świetny ruch, który docenią też retro gracze. Konsola ma być dostępna na rynku na święta w przyszłym roku. To, czego na razie nie zdradzono, to cena nowej konsoli.

Więcej informacji na oficjalnym blogu Xbox.