Dacia oferuje bowiem jedne z najtańszych nowych samochodów na rynku. Ten rumuński producent samochodów osobowych i dostawczych powstały w 1966 roku pod nazwą Uzina de Autoturisme Pitești w mieście Mioveni, jest obecnie filią francuskiego koncernu Renault, zresztą Rumuni od początku współpracowali z Francuzami. I tak Dacia 1100 to licencyjna wersja Renault 8, a Dacia 1300 to Renault 12. Aktualnie szalenie popularna w Polsce Dacia Duster, a także Sandero i Logan, sprzedawane są na przykład w Rosji właśnie pod marką Renault. Nazwa firmy pochodzi od Dacji – historycznej rzymskiej krainy na terenie obecnej Rumunii.

Dacia raczej nie miała szczęścia do logo. Najlepszym tego przykładem jest poprzednie logo firmy. Zadebiutowało ono w 2008 roku, by w 2015 przejść niewielki lifting. Wielu osobom, w tym mnie, jako wielkiemu miłośnikowi tego trunku, znak graficzny rumuńskiego producenta przypominał otwieracz do piwa. To zdecydowanie słabe skojarzenie dla firmy motoryzacyjnej.

dacia stare i nowe logo

Nowe logo rumuńskiego producenta jest bardzo nowoczesnym znakiem, przywodzącym trochę na myśl logo DeLoreana, rozsławionego przez film Powrót do przeszłości. W sygnecie widzimy zestawione ze sobą dwa kształty, będące graficzną interpretacją liter „D” i „C”. Litery te powtórzone są w logotypie, który może funkcjonować osobno. Całość prezentuje się bardzo dobrze i dość futurystycznie.

Dacia Bigster nowy concept od Dacii

Dość futurystyczny jest również najnowszy concept car zaprezentowany wraz z nowym logo. Dacia Bigster, bo tak nazwano prototyp, stanowi zapowiedź nowej propozycji w segmencie C. Większy Duster wygląda, jakby dla niego stworzono nowe logo. Przypuszczam, że gdyby w takiej formie trafił on do sprzedaży, to znalazłby wielu miłośników. Mnie się ten samochód strasznie podoba i mam nadzieję, że w wersji produkcyjnej zachowa jak najwięcej z prototypu. Niestety nowa propozycja Dacii w segmencie C pojawi się na rynku dopiero pod koniec 2024 roku.

Dacia Spring ma być najtańszym elektrykiem na rynku

Pisałem już na początku tego artykułu, że na rynku rosyjskim nie znajdziemy Dacii, a modele tego producenta oferowane są pod marką Renault. Wkrótce może się to zmienić, bo Francuzi ogłosili współpracę z Ładą. Współpraca oznacza, że do naszego wschodniego sąsiada dotrą wreszcie najnowsze, no prawie najnowsze, technologie. Oznacza również zupełnie nową Ładę Nivę oraz kilka innych modeli. Tylko polskiej motoryzacji żal…

dacia bigster

Nowe logo rumuńskiej Dacii wygląda bardzo ciekawie i nowocześnie. Na mnie największe wrażenie zrobił jednak prototyp Dacia Bigster, który wygląda świetnie. Docelowo model w segmencie C ma oferować silniki hybrydowe, a część elementów nadwozia ma być stworzone z plastików pochodzących z recyklingu i to wcale nie musi być ich wadą.


Posłuchaj nas!