Na tę wiadomość czekało wielu użytkowników MacBooków, szczególnie tych, którzy przymierzają się do wymiany laptopów na nowsze modele. Teraz analityk Apple, Ming-Chi Kuo donosi, że firma wprowadzi nowe klawiatury z nożycowym przełącznikiem do swojej 16-calowej wersji MacBooka Pro na jesieni tego roku.

Nowe MacBooki mają pojawić się w połowie września, razem z premierą iPhone’ów. Wykorzystany w nich zostanie mechanizm nożycowy z włóknami szklanymi. Dzięki temu klawisze będą mocniej osadzone, co będzie zapobiegać ich zrywaniu. Mają być również tańsze w produkcji (nie, nowe MacBooki nie będą dzięki temu tańsze!). Nowa klawiatura ma posłużyć dłużej, a jej konstrukcja będzie znacznie trwalsza.

Image: TF International Securities
Image: TF International Securities

Wcześniej pojawiały się plotki, że nowe MacBooki Pro pojawią się jeszcze ze starą klawiaturą, a jedynie tegoroczny MacBook Air dostanie nową wersję. Wydaje się, że Apple wreszcie wyciąga wnioski i wrzuca nowe klawiatury już do tegorocznej wersji Pro. Wszystkie przyszłoroczne modele również będą posiadać wersję nożycową.

Klawiatura motylkowa pojawiła się w 2015 roku. Wprowadzenie jej było niezbędne, aby zmniejszyć rozmiary MacBooków. Jak widać kosztem jakości. Od początku stanowiła ona jednak duży problem dla użytkowników, którzy skarżyli się na jakość jej wykonania. Wystarczył okruszek, a klawiatura potrafiła się zacinać. Apple przygotowywało nawet kampanie reklamowe, pokazując, że w celu naprawienia klawiatury wystarczy użycie sprężonego powietrza.

Apple zaprezentuje 16-calowe Macbooki Pro na jesieni?

Oczywiście pojawiały się też nowe wersje motylkowej klawiatury, wprowadzano gumowe podkładki zabezpieczające przed kurzem, a także stosowano inne materiały. Żadnych większych zmian jednak to nie przyniosło, klawiatury jak były awaryjne, tak są. Następnie uruchomiono program naprawczy, a Apple twierdzi, że tylko „niewielka” liczba urządzeń objęta jest wadą.

Jak sprawdzą się nowe, nożycowe klawiatury? Na pewno wielu użytkowników wstrzyma się z zakupem MacBooków do momentu pojawienia się rzetelnych testów i recenzji.