Koniec z czarnymi dziurami? NASA rozpoczyna walkę z rasizmem w nazewnictwie kosmicznych obiektów

Opublikowano 17.08.2020 15:49 -


Nie milkną echa skandalicznego zabójstwa ciemnoskórego Georga Floyda, który zginął z rąk policji kilka tygodni temu. Sami pisaliśmy o tym, że Github zmienia terminologię w swoim oprogramowaniu. Teraz jednak coś bardziej spektakularnego.

NASA ogłasza właśnie, że w trybie natychmiastowym zaprzestaje używania nazewnictwa obiektów kosmicznych terminami, które mogą być uznane za rasistowskie. Często jest bowiem tak, że badacze z NASA nazywają obiekty nazwami własnymi, aby były łatwiej przyswajalne, zamiast kodów kilku-cyfrowych.

Agencja kosmiczna jako jeden z przykładów wymienia krytykowany od wielu lat „Eskimo”. W ten sposób nazwano właśnie mgławicę NGC 2392. Przyznacie, że "Eskimo" jest faktycznie lepsza do zapamiętania niżeli NGC 2392. Słowo "Eskimo" jest jednak kojarzona z czasami kolonialnymi, kiedy dotarto do Arktyki. NASA przytacza także inne przykłady w swoim oświadczeniu:

"NASA nie będzie już używać terminu -Galaktyka bliźniaków syjamskich- w odniesieniu do NGC 4567 i NGC 4568, pary galaktyk spiralnych znalezionych w gromadzie galaktyk. Idąc dalej, NASA będzie używać tylko oficjalnych oznaczeń Międzynarodowej Unii Astronomicznej w przypadkach, gdy pseudonimy są nieodpowiednie".

Github w walce z rasizmem: zabierze “master” i zastąpi go innymi “łagodnymi” terminami

"Naszym celem jest, aby wszystkie nazwy były zgodne z naszymi wartościami różnorodności i integracji oraz proaktywnie współpracowali ze społecznością naukową. Nauka jest dla wszystkich i każdy aspekt naszej pracy musi odzwierciedlać tę wartość".

-powiedział w oświadczeniu Thomas Zurbuchen, zastępca administratora NASA ds. misji naukowych.

NASA nie podaje zasad, którymi będzie się kierować nazywając teraz obiekty. Nie wiemy także, co z nazwami już istniejącymi, ale wiele wskazuje na to, że zostaną one zmienione. Oczywiście te, które budzą zastrzeżenia.

Osobiście cieszy mnie takie postępowanie, fajnie że kolejny duży światowy podmiot dostrzega problem rasizmu i zmiany zaczyna już od siebie.

Wieści z Rozładowani.pl