Koniec Sony Vegas czy dopiero początek?

Koniec Sony Vegas czy dopiero początek?

Opublikowano 30.05.2016 8:18 -


Programy z serii Sony Vegas to popularne rozwiązania do edycji wideo, konkurujące głównie z Premiere Pro od Adobe, Apple Final Cut Pro X, czy serią DaVinci. Teraz jednak Sony Vegas odchodzi w niepamięć, przynajmniej w formie, jakiej znaliśmy go do teraz – Sony sprzedało bowiem markę Vegas firmie Magix.

Niemiecka firma Magix powinna być dobrze znana osobom tworzącym wideo. Teraz odkupiła ona od Sony pakiet Sony Creative Software, w którego skład wchodzą nie tylko programy Vegas Pro i Movie Studio, ale także Sound Forge Pro oraz ACID Pro. Sony nie sprzedało jedynie praw do najnowszego pakietu Catalyst, w którym mamy dostęp do takich programów, jak Catalyst Browse, Edit i Prepare.

Jak widać, marka Sony Vegas nie umrze. Z nazwy zniknie jedynie przedrostek “Sony”, ale programy będą nadal rozwijane. Magix zapowiedział już, że jesienią tego roku światło dzienne ujrzą nowe wersje Vegasa.

A co ze wsparciem technicznym? Magix poinformował, że dotychczasowi użytkownicy Sony Vegasa nie zostaną pozostawieni sami sobie – firma zapewni im pełne wsparcie techniczne. Nie spodziewałbym się jednak aktualizacji starszych wersji programów.

Czy Sony całkowicie rezygnuje z programów związanych z obróbką wideo? Nie. Jak wspominałem, firma nie sprzedała praw do pakietu Catalyst – będzie on nadal rozwijany. Pakiet ten składa się z 3 programów: darmowy Browse służący do przeglądania plików wiedo, Prepare do katalogowania i przygotowywania materiałów oraz Edit, służący do nieliniowej edycji wideo. Dwa ostatnie programy są płatne, sprzedawane wyłącznie w ofercie abonamentowej (podobnie jak programy firmy Adobe). Ich koszt to około 180 euro rocznie, a w cenie mamy oczywiście dostęp do najnowszych aktualizacji. Jeśli więc chcielibyście zostać pod skrzydłami Sony, możecie rozważyć tę ofertę.

Wieści z Rozładowani.pl