Dwa lata – dokładnie tyle czasu minęło od pojawienia się nowej wersji Google Search Console. I według Google tyle czasu wystarczyło, aby poprzednią wersję wyłączyć. Firma zamyka dostęp do starej wersji ze skutkiem natychmiastowym.

Informacja pojawiła się w specjalnym ogłoszeniu Google. Czytamy tam, że osiągnięto „kolejny kamień milowy”. Pożegnano tym samym znany interfejs i pulpit nawigacyjny starej odsłony Google Search Console.

Wszystkie linki do starej wersji przekierowują od teraz na nowy interfejs, nową stronę główną i raporty w odświeżonej odsłonie. Dotychczas użytkownicy mogli korzystać z poprzedniej wersji, którą wielu sobie ceniło za prostotę, ale także funkcjonalność.

Są jednak pozostałości. Kilka raportów ciągle dostępnych jest starej odsłonie, ale ukryte są teraz w nowym interfejsie. Znaleźć je można w zakładce „starsze narzędzia i raporty”. Dostęp do nich jest możliwy za pomocą linków. Tak to widać na screenie:

gsc

Mam obawy, czy Google na pewno przemyślało swoją decyzję. Wielu użytkowników, a sam się zaliczam do tej grupy, ceniło sobie stary interfejs. Czułem się po prostu w nim dobrze, bez problemu można było odnaleźć wszystkie znane funkcje i raporty. Prawdą jest, że niektóre opcje stopniowo znikały, ale jednak przyzwyczajenie jest spore.

dashboard

Stało się jednak – koniec płaczu i trzeba zacząć przyzwyczajać się do nowego wyglądu. Na pewno chwilę zajmie oswojenie się z nim i przyzwyczajenie do nowych funkcji.