Konfiguracja MacBooka Air z iPhone i Apple Watch
Konfiguracja MacBooka Air z iPhone i Apple Watch

Opublikowano 26.04.2019 14:37 -


Apple nieustannie udowadnia, że nie ma sobie równych pod względem funkcjonalności oraz trwałości sprzętu, a także uniwersalności zastosowanych rozwiązań. Za przemyślanymi technologiami w zamkniętej architekturze stoi spektakularny sukces MacBooków, iPhone'ów i pozostałych urządzeń firmy stworzonej przez Steve'a Jobsa.

Jedną z najbardziej cenionych funkcji MacBooka jest możliwość bezproblemowej integracji wszystkich sprzętów Apple. Dzięki temu korzystanie z różnorodnych urządzeń staje się znacznie prostsze i wygodniejsze. Pozwala też na znacznie więcej!

Warunek wstępny przed każdą konfiguracją

Należy mieć na uwadze, że poprawne działanie wszystkich funkcji Apple wymaga zalogowania posiadanych urządzeń do usługi iCloud z tym samym kontem Apple ID. Można to zrobić w preferencjach systemowych (MacBook Air) lub ustawieniach (iPhone).

Automatyczne odblokowywanie MacBooka przy użyciu zegarka Apple Watch

Logowanie do komputera za każdym razem może być uciążliwe, szczególnie jeśli korzysta się z naprawdę silnych, skomplikowanych haseł. Rozwiązaniem usprawniającym pracę jest skonfigurowanie MacBooka Air z noszonym cały czas przy sobie Apple Watchem. Zegarek wysyła do komputera informację, że w pobliżu znajduje się właściciel i automatycznie loguje się do systemu. Z wybudzonego w ten sposób MacBooka można od razu korzystać.

Aby uruchomić tę funkcję, wystarczy włączyć Bluetooth i Wi-Fi na MacBooku, a następnie wybrać opcję „Pozwalaj Apple Watch na odblokowywanie Maca”. Jest ona ukryta w menu pod preferencjami systemowymi, gdzie znajduje się pozycja „Ochrona i prywatność”.

Ważne jest ponadto ustawienie uwierzytelniania dwupoziomowego w Apple ID. Konta utworzone w systemie iOS 10.3 lub macOS 10.12.4 mają ją włączoną domyślnie; w innym przypadku uwierzytelnianie należy włączyć poprzez ustawienia w dziale „Hasło i ochrona” (iPhone) lub „Szczegóły konta” (Mac).

Uniwersalny schowek

Dzielnie się zdjęciami lub filmami wykonanymi za pomocą iPhone'a jest bardzo przyjemnym doświadczeniem. Fotografie ubarwiają opowiadania o wakacjach,  uroczystościach rodzinnych, koncertach itp. Jednak ekran telefonu może być zbyt mały, aby każdy mógł w tym samym czasie obejrzeć zrobione ujęcia. W takim przypadku warto skorzystać z funkcji uniwersalnego schowka.

Skonfigurowanie go z MacBookiem Air oraz iPhonem jest niezwykle proste – oba zalogowane do iCloud urządzenia muszą znajdować się obok siebie. Koniecznie należy włączyć Bluetooth i Wi-Fi. Ponadto trzeba jeszcze zaznaczyć opcję „Pozwalaj na Handoff” na Macu i „Włącz funkcję Handoff” na iPhonie.

Uniwersalny schowek pozwala na kopiowanie plików, tekstów, obrazów i dowolnej innej zawartości. Pojawi się ona w schowku Maca na krótki czas – wystarczająco jednak długi, aby spokojnie skopiować zawartość do komputera. Dzięki temu wspólne przeglądanie filmów i zdjęć staje się znacznie lepszym doświadczeniem. Warto zwrócić uwagę, że funkcja schowka działa w obie strony.

Handoff, czyli kontynuowanie pracy na innym urządzeniu

Funkcja Handoff nie dotyczy wyłącznie uniwersalnego schowka. Ma znacznie szersze zastosowanie – zarówno w MacBooku Air, iPhonie, jak i Apple Watchu. Za jej pomocą można wznowić zadanie na innym posiadanym sprzęcie. Dla przykładu pisanie maila na iPhonie można zakończyć na Macu. Jak to zrobić?

Po włączeniu Handoff na wszystkich urządzeniach (oraz ustawieniu aktywnej sieci Wi-Fi oraz włączeniu Bluetooth) wystarczy wybrać odpowiednią opcję. Na komputerach Mac pojawia się ikona w Docku, a na iPhonie i Apple Watchu trzeba skorzystać z banera na dole ekranu (po otworzeniu paska zmiany aplikacji).

Pozostałe funkcje

Apple umożliwia skorzystanie z wielu innych funkcji, m.in. Continuity Camera, AirDrop czy przekazywania wiadomości SMS/MMS z iPhone'a do Maca. W każdym przypadku proces konfiguracji wygląda tak samo: należy mieć włączone opcje dostępności, pozwalać urządzeniom na korzystanie z konkretnych funkcji oraz zalogować się do swojego konta. Po pierwszej konfiguracji nie trzeba już tego powtarzać. Sprzęt Apple zapamiętuje wprowadzone konfiguracje.


Autorem wpisu gościnnego jest Tomasz Mielewczyk.