Można śmiało powiedzieć, że w sumie to nic nowego, bo Facebook przyzwyczaił nas w ostatnich miesiącach do naruszania danych. Według doniesień TechCrunch jeden z analityków bezpieczeństwa Sanyam Jain był w stanie zlokalizować bazę danych, która zawierała numery telefonów powiązane z ID użytkowników Facebooka. Sprawa dotyczy ponad 419 milionów kont.

Oczywiście przypisanie numeru telefonu do identyfikatora może być czasochłonne, jednak sporo przypadków obejmowało także prawdziwe imiona i nazwiska użytkownika. W bazie znalazły się także kraje pochodzenia czy płeć.

Facebook trzyma dane na niezabezpieczonych serwerach?

TechCrunch informuje, że serwery, na których znajdowała się baza, nie były chronione hasłem. Bez problemu udało się uzyskać dostęp do numerów telefonów. Dopiero podczas próby wyjaśnienia sprawy, dostęp został zablokowany.

Facebook odpowiedział serwisowi, że „zbiór danych jest stary i wygląda na to, że został uzyskany, zanim firma wprowadziła w ubiegłym roku zmiany, aby uniemożliwić ludziom znajdowanie innych za pomocą ich numerów telefonów”. Według serwisu zbiór danych jest już usunięty i brak jest dowodów, że konta użytkowników zostały nielegalnie wykorzystane.

Koniec ze skanowaniem zdjęć – Facebook przestanie domyślnie rozpoznawać twarze!

Jest to kolejny przypadek z rodzaju poważnych naruszeń bezpieczeństwa danych. W maju tego roku wyciekły dane ponad 49 milionów kont użytkowników Instagrama. Tłumaczenie Facebooka, że dane są stare, jest trochę nielogiczne. Wiadome jest, że ludzie bardzo rzadko zmieniają swoje numery telefonów, jeśli w ogóle.

Jestem przekonany, że tak samo, jak to nie jest pierwszy tego typu przypadek, tak nie jest to ostatni. Kolejne naruszenia pewnie przed nami, a to tylko dowód na to, że firmy pokroju Facebooka nie mają pomysłu, jak porządnie zabezpieczyć dane swoich użytkowników.


Posłuchaj nas!