Można powiedzieć, że nowe poprawki WordPressa pojawiają się często niczym grzyby po deszczu. Można, ale obraziłbym takim stwierdzeniem grzyby, których w tym roku było chyba mniej niż nowych wersji WP. Faktem jest, że wersja WordPress 5.0.2 właśnie się pojawiła.

Jak to bywa z nowymi łatkami bezpieczeństwa, aktualizacja będzie automatyczna. Oczywiście, jeśli mamy zainstalowaną wersję z cyfrą 5 na początku. Jednak każdy powinien zajrzeć do swojego Kokpitu WordPressa i sprawdzić, czy nowa łatka na pewno została zainstalowana (standardowo powinniśmy dostać powiadomienie e-mail). Dla przypomnienia można to zrobić, wchodząc w: Panel Administracyjny => Kokpit => Aktualizacje.

WordPress 5.0.2 – poprawki

Według oficjalnej notki WordPressa w najnowsze aktualizacji naprawiono aż 73 błędy. Dla przypomnienia poprzednia łatka 5.0.1 naprawiała ich zaledwie 7. Najwięcej zmian dotyczy nowego edytora, opartego na blokach – tutaj wprowadzono 45 poprawek. 14 z nich to ulepszenia wydajności, a 31 to naprawy błędów. 17 poprawek zostało wprowadzonych we wbudowanych motywach, także w edytorze Gutenberg. Rozwiązano także kilka błędów związanych z internacjonalizacją. Więcej szczegółów na stronie WordPress.

R E K L A M A

Ostatnie tygodnie są dość szalone i wszystko dzieje się zdecydowanie nie w stylu WordPressa. Według prognoz i opierając się na dotychczasowych cyklach wydawniczych, wszyscy spodziewali się, że w tym roku co najwyżej dostaniemy wersję WordPress 4.9.9, a kolejne, „grubsze” zmiany będą już w 2019 roku. Na początku grudnia jednak gruchnęła wiadomość o premierze wersji 5.0. Parę dni później błyskawicznie wypuszczono zarówno wersję 4.9.9, jak i pierwsze poprawki 5.0.1.

WordPress 5.0 – już jest, co musisz wiedzieć i dlaczego powinieneś uważać z aktualizacją

Co ciekawe,  z licznych poprawek w wersji 5.0.2 ani jedna nie dotyczyła starszych wersji, 4.9.9. Owszem, większość z nich dotyczyła edytora Gutenberg, którego próżno szukać w 4.9.9. Może jednak WordPressowi brakowało pomysłu jak nazwać nową wersję? 4.9.9.1 brzmiałoby już dość komicznie.