HP stworzyło serię odporną na środki antyseptyczne

Komputery dla szpitali. HP stworzyło serię odporną na środki antyseptyczne

Opublikowano 7.03.2018 11:08 -


Laptopy gamingowe, komputery dla grafików, z myślą o obróbce wideo czy grafice 3D – te segmenty zostały już chyba “ograne” na wszystkie możliwe sposoby przez producentów pecetów. A co z komputerami dla lekarzy i pielęgniarek? To właśnie z myślą o nich swoją nową serię “Healthcare Edition” przygotowało HP.

Firma z Palo Alto specjalnie dla służby zdrowia stworzyła trzy nowe wersje swoich dotychczasowych produktów: komputera All-in-One EliteOne 800, 27-calowego monitora i laptopa EliteBook 840.

W porównaniu z modelami dla “zwykłych śmiertelników” wyróżnia je przede wszystkim budowa. HP deklaruje, że sprzęt zaprojektowano tak, aby jak najlepiej znosił czyszczenie chemicznymi środkami antyseptycznymi. Najczęściej powstają one na bazie alkoholu, który może uszkodzić elektronikę. Dzięki temu komputery będą mogły służyć w miejscach takich jak sale operacyjne i gabinety zabiegowe.

Dodatkowo, aby przez przypadek nie wprowadzić lub zmodyfikować żadnych danych, na czas czyszczenia będzie można wyłączyć klawiaturę czy ekran.

Kupujesz nowego laptopa? Tych procesorów lepiej unikać

To ważna informacja, ponieważ badania, na które powołuje się producent komputerów wskazują, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych w placówkach służby zdrowia rocznie dochodzi aż do 1,7 mln zakażeń. Z ich powodu co roku w USA umiera ok. 100 tys. ludzi.

Oczywiście, jak każda inna seria laptopów czy komputerów, dla HP jest to przede wszystkim biznes. Ale nie da się ukryć, że jest też w tym coś więcej – firma serią Healthcare Edition chce przecież z jednej strony ułatwić codzienną pracę lekarzom i pielęgniarkom, a z drugiej – być może przyczyni się przy okazji do ograniczenia zatrważającej liczby zakażeń.

Wymienione komputery będą też posiadały m.in. możliwość logowania się przy pomocy karty i czytnika RFID lub skanera linii papilarnych. Z kolei ekrany mają celowo ograniczone kąty widzenia, aby osoby postronne nie mogły podglądać wrażliwych danych. Łamanie zabezpieczeń to kolejny duży problem dla służby zdrowia – HP szacuje, że w 2016 r. w USA na nieautoryzowany dostęp było narażonych aż 16 mln rekordów medycznych.

Wieści z Rozładowani.pl