W poprzednim artykule omówiliśmy wartościowe treści oraz pokazałem Ci, że warto zastanowić się nad serwisem od strony UX, na pewno jest wiele rzeczy, które można poprawić, które mogą ułatwić przeglądanie Twojej witryny, co dalej? Jest jeszcze sporo rzeczy, o których wypadałoby wspomnieć i właśnie dziś jest na to czas, bo już wkrótce zapukamy do drzwi Google.

Co zrobić by w Google/grafika były widoczne zdjęcia z mojej strony?

czerwone szpilki   Szukaj w Google

Sprawa jest prosta, podczas optymalizacji witryny, bądź przy jej tworzeniu nazwij pliki dość obszernie, niech nazwa nawiązuje do zawartości materiałów graficznych, pamiętaj o myślnikach, wspominaliśmy już o tym prawda? Dla przypomnienia:

(źle) słowo_kluczowe = słowo_kluczowe

(dobrze) słowo-kluczowe = słowo kluczowe

Czyli, jeśli na stronę wrzucamy zdjęcie zdjęcie12.jpg, które przedstawia czerwone szpilki, zmieńmy nazwę pliku na czerwone-szpilki.jpg

Dodatkowo w kodzie strony, każdy materiał graficzny posiada taką formę:

<img src=”adres-url-grafiki” alt=”opis grafiki”>

W większości przypadków sekcja alt pozostaje nieuzupełniona, a powinna zawierać zwyczajnie opis zdjęcia, poprawmy to, jeśli chcemy, by Google z czasem wyświetlało po konkretnych frazach nasze obrazy.

Dodatkową możliwością jest stworzenie mapy witryny z obrazami, dla zainteresowanych link ze szczegółowymi instrukcjami od Google.

Dlaczego moja witryna nie jest widoczna w lokalnych wynikach wyszukiwania Google?

Mapy Google

Prowadzisz lokalną działalność? Chcesz być widoczny dla klientów, którzy szukają lokalnie? Sprawa jest dość prosta, w przypadku lokalnych wyszukiwań bardzo często na początku dostajemy wyniki pochodzące z Map Google, widzimy wtedy mapkę i zaznaczone punkty A,B,C,…,X i obok snippety w formie rozwinięć zaznaczonych na mapie punktów.

Nie ma Cię tam?

Dopisz swoją firmę, to nic nie kosztuje!

https://www.google.com/business/

Nie dalej jak w zeszłym tygodniu zadzwonił mój klient mówiąc mi, że „dzwoniła do nich Pani z Google informując, że kończy się im abonament na obecność w mapach Google, koszt na następne 2 lata = 500zł…”, bardzo często klienci mówią, że proponuje się im dopisanie do map za słoną opłata… Witki opadają.

Procedura jest dość prosta, mając konto na Google, (najprościej tłumacząc – masz konto na gmail?) uzupełniasz dane swojej firmy, Nazwa, adres, zdjęcie, adres witryny i zapisujesz. Po około 2óch tygodniach dostajesz pocztówkę z kodem który wpisujesz weryfikując tym samym faktyczne istnienie firmy pod wskazanym przez Ciebie adresem i wsio! To naprawdę nic nie kosztuje i jest banalnie proste!


Co jeszcze? Pamiętaj o mapie witryny, opowiemy sobie o niej więcej w momencie zgłaszania witryny w narzędziach dla Webmasterów od Google.

Pamiętaj również o metatagu Robots, np.:

<META NAME=”ROBOTS” CONTENT=”INDEX,FOLLOW,ALL”>

Bardzo często podczas budowy witryny ustawia się ten atrybut jako „noindex”, dajemy wtedy znać robotowi Google, że póki co nie ma tu jeszcze czego szukać. Pamiętaj i sprawdź czy z momentem zakończenia prac atrybut ten został zmieniony na „index,follow”. Możesz się w tym miejscu jeszcze spotkać z formą „nofollow” oznacz to, że wszystkie linki wychodzące będą miały nadany atrybut „nofollow” i co za tym idzie, nie będą przekazywać PageRanku. Domyślnie znacznik ten ma nadaną wartość „index, follow” i tego się trzymamy.

Na następny raz wyprasuj koszule, wypastuj buty, udamy się do Google by zweryfikować i dodać naszą witrynę do wyników wyszukiwania.

Pozostałe odcinki

Wszystkie odcinki znajdziesz w naszym poradniku SEO dla początkujących, zapraszamy.