Jeśli masz własny serwer i prowadzisz firmę, mogłeś słyszeć o usłudze kolokacji serwerów. W tym artykule przybliżymy, dlaczego warto rozważyć taką usługę i dlaczego warto wybrać Sprint Data Center.

Kolokacją serwera nazywamy również hotelingiem, wiąże się to z wyjaśnieniem, czym właściwie ona jest. Jest to przekazanie obsługi i opieki nad serwerem lub całą grupą serwerów osobnej firmie. Kolokację nazywamy również hotelingiem, bo określenie to jeszcze lepiej obrazuje wspomnianą usługę. Jak łatwo się domyślić zarówno w przypadku hotelu dla nas, jak i naszego serwera ważny jest standard, jakim dysponuje nasz gospodarz. Warto również zastanowić się nad zyskami i wygodzie, jakie płyną z usługi kolokacji. Bo te mogą okazać się większe, niż można by przypuszczać.

Dlaczego warto kolokować

Minimalizacja i optymalizacja kosztów

Całkowity koszt posiadania to coś, co może przerazić każdego przedsiębiorcę, który konsekwentnie podejdzie do tematu własnego serwera. Bezpieczeństwo danych oraz sprzętu i jego prawidłowe działanie, wykwalifikowana kadra oraz dodatkowe koszty z tym związane mogą być niewspółmierne do naszych potrzeb.

R E K L A M A

Warto więc rozważyć i przeliczyć możliwość kolokacji serwerów do zewnętrznego centrum danych, takiego jak Sprint Data Center. Okazuje się, że w wielu przypadkach oszczędności będą naprawdę znaczące. Koszt takie usługi jest przewidywalny i ogranicza się do zdefiniowanej opłaty.

Niezawodność i bezpieczeństwo 

Profil działania firmy może być różny. Bezpieczeństwo to jednak coś, na czym zależy każdemu. W przypadku własnego serwera każda firma musi wypracować standardy, które zabezpieczą sprzęt przed awariami i kataklizmami oraz uniemożliwią dostęp do danych osobom niepowołanym. Zwłaszcza to ostanie może być sporym wyzwaniem. To też kolejny powód, by sięgnąć po rozwiązanie przygotowane przez doświadczonych ekspertów branży, którzy przygotowani są na każdą ewentualność.

Wygoda

Obsługa własnego serwera i dbanie o jego prawidłowe działanie jest niezwykle ważne. Wymaga to jednak sporo zasobów sprzętowych i ludzkich. Stale sprawnie działający sprzęt, dodatkowa wykwalifikowana kadra, oraz odpowiednia przestrzeń to coś, na co nie każda firma może sobie pozwolić. Kolokacja jest więc idealnym rozwiązaniem dla firm, które cenią wygodę i praktyczność.

Sprint Data Center to ponad 20 lat doświadczenia

Firma Sprint obecna jest na rynku już od ponad 20 lat. W tym czasie stała się znaczącym liderem na rynku integracji systemów IT oraz telekomunikacyjnych. Wypracowano również odpowiednie zaplecze techniczne i ekonomiczne, dzięki czemu możliwe jest szybkie dostosowywanie do potrzeb klientów i ich oczekiwań.

Wieloletnie doświadczenie, wykwalifikowana kadra, kompletne i nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwoliły wypracować firmie profil oferty, który w pełni odpowiada potrzebom rynku. Dzięki temu Sprint Data Center funkcjonuje w przestrzeni jako Technologiczna wizytówka Warmii i Mazur.

Sprint Data Center to jedyne w Polsce północno-wschodniej i jednocześnie jedno z najnowocześniejszych w kraju centrum przechowywania i przetwarzania danych. Na 300 metrach kwadratowych przygotowanej zgodnie z najnowocześniejszymi technologiami i wymogami powierzchni, oddano do dyspozycji klientów 60 szaf telekomunikacyjnych, z których część wchodzi w skład wydzielonego sektora wysokiej gęstości mocy typu Blade. Świadczone są tam usługi kolokacji, dzierżawy serwerów, hostingu, backupu danych, a także usług zaawansowanych typu IAAS, PAAS, SAAS. 

Obiekt został podzielony na strefę serwisową oraz strefę przetwarzania danych. Strefa przetwarzania danych na etapie projektowym została tak przygotowana, aby możliwa była kolokacja pojedynczych serwerów, kolokacja całych szaf rack, jak również – na indywidualne życzenie – wydzielenie prywatnych stref z kontrolą dostępu.

Chociaż wstęp na teren Data Center jest ściśle ograniczony ze względów bezpieczeństwa, możliwe jest przyjrzenie się pracy centrum przez specjalnie w tym celu zaprojektowany „show room”, będący jednocześnie wygodnym miejscem pracy dla osób potrzebujących dostępu do swoich danych.

Hoteling na 6 gwiadek i więcej

Chociaż hotelowy system oceny gwiazdkowej różni się w zależności od regionu i kraju, w którym się znajdujemy, dobrze wyraża gwarantowany poziom i standard miejsca, w którym chcemy nocować. Wspomniany system używa skali od 0,5 do nawet 6,5 gwiazdek. Jest też kilka miejsc, które są tak wyjątkowe, że wymagały dodatkowego uhonorowania. 7 gwiazdką poszczycić się może obrzydliwie luksusowy Burl Al Arab w Dubaju oraz urokliwe bungalowy na wyspie Rethi Rah.

Gdybym miał przyznać hotelowe gwiazdki Sprint Data Center musiałoby ich być co najmniej tyle, co w przypadku Burl Al Arab. Sam zresztą możesz ocenić wysoki standard, jaki oferuje ten obiekt.

Optymalne warunki pracy serwera

Sprint Data Center posiada aktywny system klimatyzacji i przepływu powietrza oparty o urządzenia Uniflair, które są wiodącym rozwiązaniem na rynku. Dzięki nim i odpowiedniej aranżacji wnętrza możliwa jest kontrola wszystkich istotnych parametrów klimatycznych jak temperatura, wilgotność, ciśnienie i przepływ powietrza.

Standardowa wydajność chłodnicza wynosi 12 kW na Rack a w strefie wysokiego zagęszczenia mocy nawet 24 kW na Rack. Centrum Danych cechuje się też redundancją wszystkich newralgicznych elementów.

serwerownia Olsztyn004 scaled

Bezpieczne łącza internetowe

Od początku prac nad uruchomieniem Sprint Data Center duży nacisk został położony na szeroką dostępność operatorów telekomunikacyjnych. Na chwilę obecną są to trzy niezależne łącza światłowodowe, o przepustowości powyżej 1 Gbps, w tym jedno do węzła międzyoperatorskiego KIX w Warszawie. Dbając o ciągłość i niezawodność pracy do dyspozycji naszych klientów oddajemy również łącze backupowe oraz niezależną adresację IP – bezpośrednio z RIPE (Sprint Data Center posiada status LIR).  Takie rozwiązanie umożliwia nie tylko bardzo dużą elastyczność, ale jednocześnie gwarantuje najwyższą jakość świadczonych usług.

Zasilanie i bezpieczeństwo energetyczne

Wszyscy wiemy, że dostawcom energii awarie się zdarzają. Oczywiście miejsca o znaczeniu strategicznym posiadają własne systemy zabezpieczeń na taką ewentualność. Sprint Data Center jest całkowicie bezpiecznym miejscem, które dysponuje nie tylko systemami podtrzymywania zasilania, ale również może je samo wytwarzać.

Wszystko dzięki dwutorowemu zasilaniu ze stacji średniego napięcia, własnej stacji transformatorowej, zasilaczom UPS pracującym w układzie redundancji N+1 oraz potężnemu agregatowi prądotwórczemu. Zwłaszcza ten ostatni robi wrażenie. Dzięki niemu możliwa jest całkowita samowystarczalność obiektu, gwarantuje on moc 810 kVA. Jego zbiornik na paliwo to aż 4000 litrów co pozwala na pracę przez 25 godzin. Oczywiście możliwe jest tankowanie w locie, a więc i dalsza praca!

Kontrola dostępu

Wszyscy dbamy o bezpieczeństwo w naszych biurach. Nie powinny się po nim kręcić nieodpowiednie osoby. Podobnie jest z dobrym centrum danych. Kontrola dostępu powinna być na największym poziomie. Również i w tej materii Sprint Data Centrum wypracowało znakomite metody.

Cała powierzenia obiektu o wielkości 300 metrów kwadratowych posiada wydzielone strefy dostępu. Są tu też strefy dostępu dwustronnego opartego na logowaniu i raportowaniu wejść. Oczywiście rejestracja ta sprzężona jest z systemem monitoringu wizyjnego. Każde wejście klienta na teren Data Center odbywa się wyłącznie w asyście odpowiednio przeszkolonego pracownika czuwającego nad bezpieczeństwem całej operacji.

Bezpieczeństwo i kontrola dostępu nie ogranicza się jedynie do tego fizycznego. Całodobowy monitoring sieci, organizacja ruchu nadzorowanego przez rozbudowane firewalle oraz system detekcji włamań IDS/IPS zapewniają poczucie pewności i niezawodność.

Ochrona dokumentów z klauzulami TAJNE, NATO Secret, EU Secret. Sprint Data Centrum jako jedno z nielicznych centr posiada wydane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego Świadectwo Bezpieczeństwa Przemysłowego Pierwszego Stopnia, potwierdzające pełną zdolność do zapewnienia ochrony informacji niejawnych oznaczonych klauzulą TAJNE. Posiada również pełną zdolność do ochrony informacji niejawnych Unii Europejskiej oraz Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Zabezpieczenia przeciwpożarowe

Systemy przeciwpożarowe to coś, co w zasadzie powinno mieć każde centrum danych. Mało kto jednak chwali się tym, jak taki system został zorganizowany. Nie wystarczy bowiem zainstalować kilku czujników, by czuć się bezpiecznie. Potrzebny jest aktywny system monitorujący oparty na wielu rodzajach czujników. Takim rozwiązaniem dysponuje Sprint Data Centerhttps://www.sprintdatacenter.pl.

System oparty jest na wielu rodzajach czujników (w tym temperatury i jonizacyjnych). Nad wykrywaniem zagrożeń czuwa również system Titanus Top-Sens, które definiuje zagrożenia już w najwcześniejszej fazie. Wspiera je również system Logic-Sens, który wykrywa fałszywe alarmy.

Już sam Titanus to bardzo ciekawe rozwiązanie, któremu można by poświęcić osobny artykuł. Nie tylko rozróżnia on typ zagrożenia, ale również potrafi rozróżnić jego skalę i rozprzestrzenianie. Dwie kolejne aspekty warte podkreślenia to natywne zabezpieczenia antypożarowe, które bazują na bezpiecznym zaprojektowaniu wnętrz oraz system gaszenia pożarów oparty o aerozole. Są one bezpieczne dla środowiska, są w pełni niezależne, nie posiadają też substancji korozjo twórczych i nie niszczą sprzętu oraz pomieszczeń. Nie wymagają też usuwania, po ugaszeniu pożaru.

Całodobowy dostęp

Dostępność to jeden z najważniejszych aspektów kolokacji. Sprint Data Center spełnia najwyższe wymogi i standardy dostępności. Nie chodzi tu też jedynie o dostępność do usługi czy serwera — to jest przecież wiadome. Sprint Data Center działa i pracuje przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku.

Nie spotka nas tu sytuacja, gdy pomoc techniczna będzie miała wychodne, a telefony nie będą odpowiadać. Gwarantuje to skuteczna pomoc techniczna, indywidualne podejście do każdej kolokacji oraz stały monitoring 24h i fizyczna ochrona serwerów.

Elastyczność i ZAANGAŻOWANIE

Sprint Data Center jeszcze podczas prowadzonych prac koncepcyjnych projektowane było jako centrum przetwarzania danych oferujące swoim klientom kompleksowy wachlarz świadczonych usług. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, zależy im na tym, aby Sprint Data Center postrzegane było nie tylko przez pryzmat optymalizacji kosztów, elastyczności w dopasowaniu usługi do potrzeb klienta, szybkiego i pewnego dostępu do sieci, czy wsparcia ze strony wysokiej klasy specjalistów, ale również w kontekście szerokiego spojrzenia i rozumienia ciągle rosnących i zmieniających się potrzeb klientów.

Sprint, jako wiodący integrator systemów teleinformatycznych w kraju, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, już dziś oferuje, poza standardowymi usługami kolokacji, hostingu czy wirtualizacji serwerów, możliwość korzystania z wielu usług opcjonalnych. Są to między innymi:

  • IAAS, PAAS, SAAS (Infrastruktura, platforma, oprogramowanie jako usługa)
  • Bezpieczne archiwum elektroniczne
  • Administracja serwerem
  • Uwierzytelnianie dostępu do usług i aplikacji
  • Streaming audio / video
  • Backup danych
  • Disaster recovery
  • Virtual PBX

Kolokacja w Sprint Data Center

Zespół techniczny Sprint Data Center niezwłocznie reaguje i zapewnia pomoc w rozwiązywaniu problemów przez 365 dni w roku. Wszelkie działania, zaczynając od instalacji serwera, wykonuje zdalnie, Klient nie musi osobiście pojawić się w siedzibie Sprint. W cenie kolokacji otrzymuje miejsce w serwerowni, łącze, adres IP, zasilanie elektryczne,  wsparcie 24h, bezpieczeństwo i spokój dla swojego biznesu.

Sprint Data Center

Więcej informacji oraz dostępną ofertę można poznać na stronie Sprint Data Center, pod tym adresem.