Kolejne serwisy Google lądują na cmentarzu. Czas na Google Hire, a za chwilę Hangouts

Kolejne serwisy Google lądują na cmentarzu. Czas na Google Hire, a za chwilę Hangouts

Opublikowano 28.08.2019 14:59 -


Czasami odnoszę wrażenie, że Google robi to specjalnie. Tworzy jakieś nowe usługi, które praktycznie od początku są skazane na niepowodzenie. Następnie po kilku miesiącach, niekiedy latach, pojawiają się głosy o zamknięciu aplikacji czy serwisu. Ukształtowały się swego rodzaju cykle, przez które przechodzą usługi od Google, by wreszcie wylądować na googlowskim cmentarzysku.

A cmentarzysko Google jest dość duże. Ba! Jest ogromne, powstała nawet specjalna strona, gdzie można śledzić zamykane aplikacje, aby nie pogubić się w tym, co za chwile zniknie, a co łaskawie otrzymało drugie życie.

Przy okazji zamknięcia którejś z aplikacji, już nie pamiętam czy było to Google Duo, czy też coś innego, obiecałem przygotowanie bardziej obszernego tekstu na temat zamykanych usług. Lista stale się rozszerza, a tekst raczej powstanie w kilku odsłonach, bo aby zmieścić wszystko w jednym, powstałby referat.

Wow! Zdjęcia Google z nową funkcją: wyszukasz tekst na fotkach

Przyszedł czas na usługę Google Hire. Jeśli nic o niej nie słyszeliśmy, to spokojnie. Ja też niewiele o niej wiem. Powstała niespełna dwa lata temu, jej głównym celem było uproszczenie procesu zatrudniania. Usługa integrowała takie rzeczy, jak szukanie kandydatów, planowanie rozmów kwalifikacyjnych, przekazywanie odpowiedzi o zatrudnieniu bądź nie itd. Serwis był zintegrowany z kalendarzem Google, Gmailem, Dokumentami Google i rzeczy jasna z wyszukiwarką.

Usługa dedykowana była małym i średnim firmom. Cena opcji abonamentowej zaczynała się od 200$, a kończyła na 400$. Wszystko było zależne od ilości potrzebnych licencji G Suite. Google Hire powstało tuż po przejęciu przez Google firmy Bebop, założonej przez Diane Greene. Google zapewnia, że zamyka usługę pomimo tego, że ta odniosła spory sukces:

„Chociaż Hire zakończyło się sukcesem, koncentrujemy nasze zasoby na innych produktach z Google Cloud. Jesteśmy głęboko wdzięczni naszym klientom, a także pracownikom, którzy dołączyli do nas i nas wspierali”.

Kolejne zamknięcia Google na horyzoncie

Jak wspominałem, Google ostatnio nie robi nic innego, jak zamyka. Po Google Hire następne w kolejce jest Hangouts. Śmierć usługi nastąpi w październiku tego roku. Niedawno zamknięto Google Trips, a w marcu 2020 – Google Fabric.

Warto zaznaczyć, że Google Hire nie trafi od razu pod gilotynę. Można go używać jeszcze przez rok, jednak nie będzie on rozwijany. Nie pojawią się zatem nowe funkcje, a do zamknięcia dojdzie najprawdopodobniej 1 września 2020 roku. W tym czasie nie będą sprzedawane pakiety abonamentowe na usługę.

Wieści z Rozładowani.pl