Kolejne Starlinki od SpaceX już na orbicie, patrzcie w niebo!

Opublikowano 11.11.2019 18:11 Aktualizacja: 12.08.2020 22:22 -


Długo zajęło przygotowanie kolejnej partii Starlinków, które można wystrzelić na orbitę. Wiele miesięcy czekaliśmy, żeby na niebie zobaczyć ponownie świetlne węże przemierzające nieboskłon. SpaceX jednak już jest gotowy i dzisiaj chwilę po godzinie 16 wystrzelono rakietę Falcon 9 z nowymi satelitami.

Zaledwie trzy kwadranse później, o godzinie 16:52 czasu polskiego satelity zameldowały się na ziemskiej orbicie. Falcon 9 już po raz czwarty znalazł się w kosmosie, SpaceX żartobliwie określa rakietę mianem weterana. Na pokładzie rakieta zabrała ze sobą 60 Starlinków. To kolejny ambitny krok w tworzeniu internety o globalnym zasięgu, który ma być dostępny na całym świecie.

Jednostki wykorzystują silniki Halla, a energię pobierają z pojedynczego układu solarnego. Satelity mają stworzyć sieć, która zapewni dostęp do Internetu w najdalszych zakątkach naszej planety. Plany SpaceX są bardzo ambitne, chcą wysłać wszystkie satelity Starlink w przeciągu 12-14 miesięcy. Według założeń firmy zapewni to dostęp do sieci o przepustowości 1 Gbps nawet na obszarach wiejskich. Pierwsza seria została wystrzelona pod koniec maja tego roku.

W Polsce niestety będzie ciężko z tak dobrą obserwacją, jak było to na wiosnę. Jak pisze Karol Wójcicki na FB jest nadzieja na zobaczenie przelotu jutro, 12.11 po godzinie 16:

‼️ STARLINK 2 - PODSUMOWANIE INFORMACJI ‼️Tuż przed 16:00 czasu polskiego z Florydy wystartowała rakieta Falcon 9 z...

Opublikowany przez Z głową w gwiazdach Poniedziałek, 11 listopada 2019

Internet ze Starlinków od SpaceX jest już dostępny. Pierwsze testy się odbyły i to z powodzeniem. Dowodem na działanie jest tweet, który wysłał Elon Musk korzystając właśnie z internetu ze Starlink.

Kosmiczny internet Elona Muska działa? Pierwsze testy Starlink SpaceX

SPACEX ZWIĘKSZA ZASIĘGI

SpaceX nie tak dawno złożył niezbędne dokumenty z wnioskiem o zgodę na wystrzelenie nawet 30 000 satelitów. Pierwotnie miało to być 12 000, na które zgoda już jest. Łączna liczba budzi zatem podziw, bo będzie to 42 000 satelitów w przestrzeni kosmicznej. Taka konstelacja ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata.

‼️11 LISTOPADA 2019 - Szansa na obserwacje dwóch niecodziennych zjawisk na naszym niebie: Tranzytu Merkurego i drugiego...

Opublikowany przez Z głową w gwiazdach Środa, 6 listopada 2019

Oczywiście internet dostarczany przez SpaceX ma być motorem napędowym dla firmy i zapewnić stabilne finansowanie innych projektów realizowanych przez ekipy Elona Muska. Na razie nie są podawane oficjalne ceny dla konsumenta końcowego, jednak ma być ona niższa niż dotychczasowa średnia za tego typu usługi. W Stanach Zjednoczonych jest to około 80 $, jak będzie w innych krajach? Dowiemy się pewnie w przyszłym roku po pierwszym uruchomieniu usługi.

Wieści z Rozładowani.pl