W swoim otoczeniu coraz częściej słyszę głosy o przechodzeniu na nowe MacBooki z procesorem M1. Nawet nasz redakcyjny kolega Przemek stał się posiadaczem Maca mini z CPU przygotowanym przez Apple. Wiele osób zauważa, że to naprawdę wydajne sprzęty, nawet w podstawowej konfiguracji, czyli z 8 GB pamięci RAM, która dla niektórych jest „grzesznie mała”. Spore zainteresowanie nowymi komputerami od Apple z ich autorskim CPU idzie w parze z dostosowywaniem oprogramowania na architekturę ARM. Było mnóstwo obaw, że nie będzie można korzystać ze swoich ulubionych aplikacji na MacBookach wyposażonych w M1, albo proces przystosowania będzie długi i żmudny. Okazuje się, że to całkowicie bezpodstawne, bo wielu producentów oprogramowania albo już przystosowało swoje sztandarowe programy do M1, albo jest w trakcie.

Przeglądarka Brave dostępna na M1

Użytkownicy nowych MacBooków Pro, MacBooków Air oraz Maców mini z CPU M1 na pokładzie mogą już przebierać w przeglądarkach, których funkcjonowanie nie opera się o Rosetta 2. Do Chrome, Edge oraz Firefoxa dołączył Brave. O tym fakcie twórcy poinformowali na Twitterze. Zatem teraz pobierając Brave, można będzie wybrać wersję procesora, który mamy zamontowany w swoim komputerze – od Intela lub CPU M1. Zabieg ten kolejny raz pokazuje, że coraz mniej się można obawiać o dostępność ulubionego oprogramowania na sprzęt z Apple Silicon.

20 milionów – tylu użytkowników miesięcznie korzysta z przeglądarki Brave

Co to jest Brave?

Brave to popularna przeglądarka dostępna na systemy Windows, macOS, Android, iOS, a także na Linuxa.

To ciekawa propozycja dla wszystkich użytkowników, którzy cenią sobie aspekty prywatności w sieci. Brave bowiem korzysta z „tarczy”, która blokuje skrypty oraz trackery. To także ochrona przed phishingiem. Co więcej, Brave ma wbudowanego adblocka, zatem blokuje użytkownikom wyświetlanie reklam typu Third Party.

Microsoft idzie za ciosem. Przeglądarka Edge zoptymalizowana dla procesora M1 od Apple

Coraz więcej programów przystosowanych do M1

Wygląda na to, że lista oprogramowania przystosowanego do procesora Apple jest coraz większa.

Już teraz znajdują się na niej (oprócz wymienionego pakietu Office, Adobe Lightroom, Firefoxa oraz Edge) m.in.: Docker, Visual Studio Code, Twitter, Telegram, Slack, TeamViewer, Ulysses, Bear, 1Password, iStat Menus, Pixelmator Pro, programy od Serif, czyli Affinity Designer, Affinity Publisher oraz Affinity Photo, iA Writer, Sketch. Jeśli chcecie sprawdzić, czy Wasz ulubiony program został już wydany w wersji dla procesora M1 od Apple, to polecam zaglądać na stronę „Is Apple Silicon ready”. Znajdziecie tam najbardziej aktualną listę programów, z których możecie korzystać na komputerach Apple z M1, zarówno z wersji natywnych, jak i poprzez Rosetta 2.

Źródło: Twitter