Starlinki - kolejna noc przed nami! Zobacz, o której godzinie patrzeć w niebo [czwartek, 13.08.2020]

Opublikowano 13.08.2020 20:50 -


Zaskakująco dużo pytań do nas spływa odnośnie przelotów satelitów Starlink nad Polską. Mnie osobiście cieszy duże zainteresowanie tematem, dlatego też udało nam się stworzyć zupełnie osobną kategorię dla tematów szeroko pojętej "Pop-nauki".

Starlinki krążą nad naszym krajem codziennie, ale te najbardziej widoczne są wystrzelone nie tak dawno temu. Dziewiąta seria jest jeszcze na tyle nisko, że doskonale jest widoczna z powierzchni Ziemi. Dużym plusem są nocne przeloty, bo w dzień ciężko byłoby cokolwiek dostrzec.

PRZELOTY STARLINK W NOCY z czwartku na piątek 13.08/14.08.2020:

  • 03:15 – 11 satelitów Starlink, widoczne “centralnie nad nami” (będą lecieć od północnego zachodu)

Zajrzyj jeszcze wieczorem do tego tekstu, bo może pojawić się aktualizacja godzin!

STARLINKI OD SPACEX – ALE O CO CHODZI? CO TO JEST?

Satelity mają stworzyć olbrzymią sieć, która zapewni dostęp do Internetu w najdalszych zakątkach naszej planety. Plany SpaceX są bardzo ambitne, chcą wysłać wszystkie satelity Starlink w przeciągu 12-14 miesięcy. Według założeń firmy zapewni to dostęp do sieci o przepustowości 1 Gbps nawet na obszarach wiejskich. Pierwsza seria została wystrzelona pod koniec maja ubiegłego roku, a do dzisiaj wysłano 9 zestawów.

TESTY STARLINKÓW W TYM ROKU

SpaceX chce zapewnić dostęp do internetu na całym świecie. W tym roku planowane są pierwsze poważne testy szerokopasmowego Internetu ze Starlinków w Stanach Zjednoczonych, a także w Kanadzie.

Internet ze Starlinków od SpaceX jest już dostępny, a co najlepsze – działa. Pierwsze testy się odbyły i to z powodzeniem. Dowodem na działanie jest tweet, który wysłał Elon Musk, korzystając właśnie z internetu ze Starlink.

SPACEX ZWIĘKSZA ZASIĘGI

SpaceX kilka miesięcy temu złożył niezbędne dokumenty z wnioskiem o zgodę na wystrzelenie nawet 30 000 satelitów. Pierwotnie miało to być 12 000, na które zgoda już jest. Łączna liczba budzi zatem podziw, bo będzie to 42 000 satelitów w przestrzeni kosmicznej. Taka konstelacja ma zapewnić dostęp do szerokopasmowego internetu nawet w najbardziej oddalonych zakątkach świata.

Wieści z Rozładowani.pl