To już jest druga misja prywatnej firmy SpaceX, a jednocześnie drugi start po dłuższej przerwie z terytorium Stanów Zjednoczonych. Crew Dragon odpalony został z przylądka Canaveral na Florydzie. Na pokładzie znajduje się trzech Amerykanów i jeden Japończyk.

Start miał miejsce o godzinie 1:27 w nocy czasu polskiego. Na pokładzie Falcona 9 są: trzej astronauci NASA – Mike Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker – oraz Soichi Noguchi z Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych (JAXA).

Przez najbliższe kilkanaście godzin kapsuła będzie krążyła na okołoziemskiej orbicie, a następnie odbędzie się dokowanie do ISS. Wszystko odbędzie się automatycznie, bez ingerencji załogi.

Chwila, coś tu nie zagrało. Testerzy Starlink będą płacić 99$ za dostęp do internetu od SpaceX…

STARLINKI OD SPACEX – ALE O CO CHODZI? CO TO JEST?

Satelity mają stworzyć olbrzymią sieć, która zapewni dostęp do Internetu w najdalszych zakątkach naszej planety. Plany SpaceX są bardzo ambitne, chcą wysłać wszystkie satelity Starlink w przeciągu 12-14 miesięcy. Według założeń firmy zapewni to dostęp do sieci o przepustowości 1 Gbps nawet na obszarach wiejskich. Pierwsza seria została wystrzelona pod koniec maja ubiegłego roku, a do dzisiaj wysłano 15 zestawów, co daje ponad 800 sztuk satelitów w kosmosie.


Posłuchaj nas!