W Polsce udostępniona została kolejna metoda płatności zbliżeniowych. SwatchPAY! to propozycja, z której można skorzystać za pośrednictwem zegarków marki Swatch. 

Co Polacy kupują na świąteczne prezenty? Raport Ceneo

Usługa SwatchPAY! dostępna w Polsce

Do Polski wkroczyła usługa SwatchPAY!, rozszerzając tym samym portfolio płatności zbliżeniowych. Jak już zapewne się domyślacie po jej nazwie, dostępna jest za pośrednictwem zegarków marki Swatch. Warto od razu zauważyć, że modele obsługujące tę funkcjonalność, to nie są smartwatche. Proces zapłaty odbywa się przy wykorzystaniu wbudowanego w zegarki modułu NFC. Żeby dane karty tam się znalazły, konieczne będzie przejście procesu dodawania karty i tokenizacji. Producent zegarków oferuje możliwość tokenizacji w każdym salonie stacjonarnym, a także online (w trakcie zakupu zegarka). Żeby zapłacić za zrobione zakupy, wystarczy przyłożyć zegarek do terminala. Do nawiązania komunikacji między urządzeniami zostanie wykorzystana energia terminala. Nie trzeba zatem się obawiać, że zegarek nam się rozładuje i nie będziemy mogli dokonać płatności.

Wielkie zmiany w aplikacji Google Pay. To będzie coś więcej niż apka do płatności zbliżeniowych

Usługa dostępna dla klientów dwóch banków

Ze SwatchPAY! skorzystać będą mogli klienci dwóch banków. Konkretnie Getin Bank i Alior Bank. Za pośrednictwem aplikacji mobilnej dostępnej na systemy iOS oraz Android można będzie dodać karty wydane przez Mastercard.

Wcześniej Google Pay trafiło do Banku Pekao

Niedawno do grona banków obsługujących w Polsce Google Pay dołączył Bank Pekao.

To jeden z ostatnich na polskim rynku, które dotychczas tego nie zrobiły, a jednocześnie wykorzystujące płatności HCE na urządzeniach z systemem Android. Bank Pekao udostępnił taką możliwość na początek jedynie klientom indywidualnym. Jeśli zatem korzystacie z usług tego banku, to możecie podpiąć swoje karty Mastercard oraz Visa Debit Gold do aplikacji i płacić smartfonem. Bank Pekao chwali się, że użytkownicy do dodania karty do Google Pay mogą wykorzystać aplikację mobilną PeoPay. Jeśli jednak wolicie tradycyjny sposób, to możecie zeskanować swoją kartę w aplikacji Google Pay i potwierdzić jej dodanie kodem z SMS-a otrzymanego od banku w trakcie tego procesu. Z płatności Google Pay w Banku Pekao mogą skorzystać również klienci indywidualni banku, którzy dopiero co podpisali z nim umowę i nie otrzymali jeszcze fizycznej karty. Konieczne wtedy będzie aktywowanie takiej możliwości poprzez aplikację banku.

Źródło: Mastercard