Klawiatura mechaniczna i stylistyka retro – jestem na tak!

Do naszej redakcji trafiła ostatnio klawiatura mechaniczna przeznaczona dla gamerów – Xtrfy K4 RGB TKL. Po pierwszych chwilach spędzonych z tym urządzeniem wnioski są bardzo ciekawe.

Xtrfy K4 to klawiatura producenta sprzętu gamingowego wywodzącego się ze Szwecji. Na pudełku ze sprzętem możemy zobaczyć dumną szwedzką flagę z adnotacją „Designed in Sweden”. I faktycznie – produkty Xtrfy projektowane są w Landskronie, w siedzibie firmy.

Producent w opisie swojej działalności stawia sprawę jasno, pisząc, że jego pracownicy po prostu kochają e-sport i dlatego zdecydowali się tworzyć m.in. klawiatury czy myszy gamingowe – od graczy dla graczy.

xtrfy k4 retro tkl 2
Klawiatura mechaniczna w stylu retro - czy to może się udać? Xtrfy K4 RGB - pierwsze wrażenia 5
xtrfy k4 retro tkl 3
Klawiatura mechaniczna w stylu retro - czy to może się udać? Xtrfy K4 RGB - pierwsze wrażenia 6

I faktycznie, gdy weźmiemy do ręki pudełko z Xtrfy K4, to od razu widać, że nikt tu nie owija w bawełnę. W środku nie znajdziemy w zasadzie nic oprócz właściwego urządzenia i krótkiej instrukcji. Czy to źle? Wręcz przeciwnie. Przecież każdy gracz właśnie tego oczekuje – chce podłączyć klawiaturę i grać.

Warto odnotować, że w opakowaniu z klawiaturą nie znajduje się żadna płyta, pendrive czy link do pobrania jakiegokolwiek oprogramowania. To jedna z deklaracji producenta dotycząca tego produktu – zero zbędnych sterowników i software’u. Czy jednak da się korzystać ze wszystkich funkcji klawiatury gamingowej, w tym oświetlenia RGB, bez żadnego oprogramowania? M.in. temu aspektowi przyjrzymy się w naszych testach.

Kolejnym ciekawym aspektem jest też to, że Xtrfy K4 występuje w wersji tenkeyless (właśnie taka trafiła do naszej redakcji), która oferuje sporą mobilność, ale niestety pozbawiona jest klawiatury numerycznej. Postaramy się sprawdzić, jakie plusy i minusy posiada takie rozwiązanie.

Trzeba jednak przyznać, że na pierwszy rzut oka urządzenie prezentuje się fenomenalnie. Jego retro stylistyka obudzi w graczach starszej daty nutkę nostalgii – klawiatura przypomina bowiem nieco podobne sprzęty z czasów np. Amigi czy pierwszych Maków. Warto jednak podkreślić, że to nie jedyna wersja kolorystyczna w ofercie producenta – są też zestawy w kolorze czarnym oraz białym. Można wybierać także między bardziej mobilną wersją TKL a standardowym układem z klawiaturą Num Pad.

xtrfy k4 retro tkl 4
Klawiatura mechaniczna w stylu retro - czy to może się udać? Xtrfy K4 RGB - pierwsze wrażenia 7
xtrfy k4 retro tkl 5
Klawiatura mechaniczna w stylu retro - czy to może się udać? Xtrfy K4 RGB - pierwsze wrażenia 8