Na użytkowników ostatnich generacji urządzeń Kindle czeka nowy, uproszczony UI.

Amazon właśnie potwierdził rollout dużej aktualizacji oprogramowania dla czytników e-booków z serii Kindle. Będzie ona dostępna dla wszystkich generacji urządzeń od Kindle 8 i Paperwhite 7, a także wszystkich modli z serii Oasis (a więc w zasadzie wszystkich urządzeń dostępnych w sprzedaży od 2015 roku).

Użytkownicy wyżej wymienionych modeli powinni mieć do niej dostęp w przeciągu kilku kolejnych tygodni. Aktualizacja ma skupiać się głównie na przeprojektowaniu nawigacji interfejsu urządzeń.

R E K L A M A

Co w nowym interfejsie dla Kindle?

Jakich nowości możemy się spodziewać? Na dole ekranu pojawi się nowy pasek, za którego pomocą użytkownicy będą w stanie przełączać się pomiędzy ekranem głównym, aktualnie czytaną książką i ekranem biblioteki. Zmieni się także dostęp do menu szybkich ustawień (w którym znajdował się m.in. tryb samolotowy i ustawienie jasności ekranu). Od teraz będzie ono dostępne poprzez gest przesunięcia w dół od góry ekranu. Trzeba przyznać, że sposób ten wydaje się dużo bardziej intuicyjny niż dotychczasowe kliknięcie w odpowiedni button.

Amazon opublikował także zrzuty przedstawiające jak nowy interfejs ma prezentować się w praktyce:

Nowy Kindle

 

Jak zainstalować nową aktualizację Kindle?

Na przestrzeni najbliższych tygodni aktualizacja oprogramowania powinna zainstalować się automatycznie w momencie podłączenia Kindle do sieci Wi-Fi. Użytkownicy, którzy nie mogą doczekać się nadchodzących zmian, mogą także wymusić ją ręcznie, podłączając urządzenie do komputera. Amazon oferuje krótką instrukcję krok-po-kroku jak to zrobić: 

  1. Korzystając z komputera, pobierz plik dla swojego Kindle ze strony Kindle E-Rreader Software Updates.
  2. Włącz swój Kindle.
  3. Podłącz swój Kindle do komputera za pomocą dołączonego kabla do ładowania.
  4. Przeciągnij i upuść pobrany plik aktualizacji z komputera na dysk „Kindle”.
  5. Po pomyślnym przesłaniu pliku odłącz kabel ładujący od Kindle i od komputera.
  6. Na ekranie głównym Kindle kliknij w ikonę Menu, a następnie w sekcję ustawień (Settings).
  7. Ponownie kliknij ikonę Menu, a następnie wybierz Update Your Kindle.
  8. Kliknij OK, aby przeprowadzić aktualizację.

To dopiero początek!

Warto dodać, że to jednak nie wszystkie planowane zmiany. Według zapewnień Amazona, jeszcze w tym roku będziemy mieli do czynienia z aktualizacją przynoszącą kolejne zmiany w UI.

W planach jest m.in. umieszczenie większej liczby ostatnio czytanych książek na ekranie głównym, odświeżenie widoku Biblioteki, a także zmiany w menu filtrowania i sortowania. Biorąc pod uwagę, że ekran Kindle (podobnie jak innych czynników) jak dotąd nie był odświeżany zbyt często, można pokusić się o stwierdzenie, że szykuje się tu mała rewolucja.


Posłuchaj nas!