Kilka kosmetycznych nowości na blogu i rewolucja w niedalekiej przyszłości

Kilka kosmetycznych nowości na blogu i rewolucja w niedalekiej przyszłości

Opublikowano 7.06.2015 20:13 - 4


Szablon, który aktualnie przyodziewa DailyWeb jest wyjątkowy z jednego prostego powodu. Jest pierwszym kupnym szablonem, a nie napisanym na własną rękę. Oczywiście ma to swoje ogromne zalety, ale niestety także wady. Co ciekawe przystosowanie go do naszych potrzeb, zajęło mi około 1,5 miesiąca pracy po godzinach. To był okres, kiedy ilość przekleństw przekraczała zdrowy rozsądek, podczas edycji kodu. Ostatecznie udało się z bestią rozprawić, ale cały czas pojawiały się jakieś drobiazgi do poprawy.

Wszystkie (mam nadzieję), które zgłosiliście do nas zostały poprawione, względem mojej listy. Było tego ponad 30 pozycji, tych mniejszych i większych. Oczywiście nie będę Was zanudzał detalami, ale z rzeczy najciekawszych, to przede wszystkim sporo zmian dotknęło strony głównej. Na pierwszy rzut zwrócicie uwagę, że zniknął baner w nagłówku. Ponadto nie ma także gigantycznej reklamy naszego sklepu. Zamiast tego, pojawił się pasek promujący WWWłaśnie Podcast, Webstersów i nasz profil na Instagramie. Ten ostatni wymaga jeszcze dopieszczenia, ale idea pozostanie.

Zmiany na głównej są z myślą o naszych badaniach, które oparliśmy o wtyczkę SumoMe. Jej zadanie było dość proste, czyli wygenerowanie heatmapy dla strony głównej jak i dla podstron, a także informacji do jakiej wysokości strony, docierają użytkownicy. Wyniki były do przewidzenia, nasza główna jest do zdecydowanego zwężenia.

Zabiegi powyższe pozwoliły ją nieco skrócić przez co Czytelnicy dotrą do większej ilości treści. Oczywiście z założenia miało być bardziej rewolucyjnie, łącznie ze zmianą budowy boksów, ale ostatecznie dojrzeliśmy do decyzji, że zmieniamy szablon. Tworzymy własny. Projekt był już gotowy kilka dobrych tygodni temu, jednak nie mogłem go przetrawić. Zrobiliśmy z Łukaszem burzę mózgów i znaleźliśmy kompromis, co do głównej kwestii spornej – boksów na stronie głównej. Moje wizje zostały szybko zabite rzeczywistością i wygodą użytkownika, ale ostateczny efekt bardzo mi się podoba, a Wam?

11351365_902043359834420_6159081226782581541_n

Na podstronie poprawiliśmy format daty, który skutecznie nam zgłaszał Bartosz Romanowski (dzięki!), a także dodaliśmy testowo pewien nietypowy przycisk. Znajdziecie go tuż nad informacją o autorze poniżej tekstu. Mamy co do niego wielkie nadzieje ;-)

Jeśli chodzi o zmiany bardziej rewolucyjne, chcemy się skupić mocno na UX, bazując na aktualnych badaniach, statystykach i obserwacjach. Drugim aspektem będzie wydajność, zaczynając od ograniczenia wtyczek, a kończąc na optymalizacji wszelkich plików graficznych. Oczywiście szablon będzie naszego autorstwa i co ważne dla Was, mam pewien plan. Chcemy utworzyć wersję beta, która dostępna będzie dla zainteresowanych, a zaproszenia porozsyłamy przez nasz niusletter. Na bazie feedbacku dopracujemy każdy detal.

Nie mogę się doczekać, jednak zmiany te widzimy pewnie nie szybciej niż w końcówce wakacji. Jeśli tylko ostatecznie zamkniemy projekt graficzny, dalej powinno być już z górki. Pomysłów jest tona, trzeba je tylko wszystkie przedyskutować i dobrze zaprojektować. Jeśli się uda, to gwarantujemy Wam zupełnie nowe doświadczenie przy korzystaniu z naszego bloga!

Wieści z Rozładowani.pl