Kiedy porzucić wsparcie dla przeglądarki?

Kiedy porzucić wsparcie dla przeglądarki?

Opublikowano 2.04.2014 9:31 - 9


Co jakiś czas zdarza mi się poruszać w rozmowach z innymi twórcami stron temat wsparcia przeglądarek. Bez względu na to ile by się nie powiedziało, to znajdzie się ktoś, kto ma swoje odmienne zdanie. Wiecie co ja myślę? Że do sprawy można podejść na kilka sposobów.

Problem wsparcia przeglądarek dotyczy przede wszystkim Internet Explorera, więc w przykładach posłużę się właśnie tą przeglądarką. Pomimo tego, należy mieć świadomość, że najnowsze API, wiele elementów HTML5 i CSS3 nadal nie doczekało się miana standardu, a co za tym idzie – także Firefox, czy Chrome mogą je różnie wspierać.

Posłuchajmy klienta

Najczęstszą przyczyną karkołomnych wyczynów webmasterów są ich klienci. Każdy z nich uważa, że wie całkiem dobrze z czego korzystają dzisiejsi internauci i każe przygotować stronę dla IE w wersji “< 9”. Załóżmy w ciemno, że mają dostęp do nieznanych nam danych, które pozyskali włamując się do serwerów NSA (bo przecież każdy może to zrobić) i mając z tyłu głowy słowa “nasz klient, nasz pan”, bez słowa skargi zróbmy to o co nas prosi i nie marudźmy jeśli coś nie działa. W końcu klienci są specjalistami jeśli chodzi o wykorzystanie technologii w ich zleceniach.

Tą drogą porzucimy IE8 za… no właśnie – ciężko określić za ile, bo klientela ubóstwia wspieranie “dobrych” starych, sprawdzonych technologii. Wybaczcie, ale to nie magia, że prastare zaklęcia są potężniejsze od tych nowych. Żyjemy w XXI wieku – postęp to podstawa. Jeśli się da, to należy wyperswadować klientowi jego punkt widzenia i zaaplikować swój.

Zasięgnijmy rady u statystyka

Przyznam szczerze, że upodobałem sobie wszelakie tabelki i wykresy jeśli chodzi o ruch w sieci. Co jakiś czas z ciekawości zaglądam na strony oferujące dane związane w wykorzystaniem konkretnych systemów operacyjnych, systemów mobilnych i przeglądarek internetowych. Można z nich dowiedzieć się całkiem sporo na temat swojego rynku.

Weźmy na przykład ten nieszczęsny IE8, który jest tak uwielbiany przez rzeszę klientów. Według Statcounter jego udział w światowym rynku przeglądarek wyniósł w ostatnim miesiącu 6,2%. Co z rynkiem polskim? Tutaj zgarnął zaledwie 2,3 %. Przecież to śmiesznie małe liczby!

Skupiając się już stricte na naszym rodzimym rynku (nie wiem jak Wy, ale ja najczęściej przygotowuję strony właśnie dla typowo polskich internautów), stwierdzam, że można spokojnie porzucić myśl o zabawach nawet z IE9 (trzeba zaznaczyć, że znaczącą poprawę wsparcia dla standardów można zauważyć od wersji dziesiątej według html5test.com). Sumując ruch pochodzący z IE8 oraz IE9 otrzymamy 3,58%. Dla porównania ruch generowany przez IE10 i IE11 wynosi 5,79%. Zastanówmy się, czy jest jakiś sens w budowaniu stron dla Internet Explorera poniżej wersji 10 (o ile nasza strona nie jest skierowana typowo do klientów korporacyjnych, którzy często są w plecy z przeglądarkami).

Popatrzmy na innych

Prawdopodobnie najlepszym papierkiem lakmusowym dla naszego tematu będą produkty będące na rynku. jQuery powoli odchodzi od IE8 i starszych wersji przeglądarki Microsoftu wraz z drugą wersją swojej biblioteki. To pokazuje gdzie możemy wsadzić sobie te wszystkie hacki pozwalające tym przeglądarkom na poprawne działanie.

Drugim takim miejscem jest na pewno Envato i jego sklepy z szablonami stron (Themeforest) oraz wtyczkami i gotowymi elementami na strony (Codecanyon). Co raz więcej nowych produktów zamieszczanych w tych dwóch sklepach zaprzestaje wsparcia dla starszych przeglądarek. Ba! Widziałem takie, które wspierają IE od wersji 10, a nawet zdarzają się rodzynki, których rozwiązania w ogóle nie są przeznaczone dla przeglądarki Microsoftu. To daje wiele do myślenia, nie sądzicie?

Nie zawsze jest pięknie, ale trzeba walczyć

Niestety często jest tak, że mimo pokazania klientowi czarno na białym, że tworzenie strony dla starszych przeglądarek nie ma większego sensu, ten nie daje się przekonać. Jak to mawiają na mojej prowincji “Pluj świni w oczy, a ona mówi, że deszcz moczy” – takich ludzi nie da się nawrócić. Mimo to należy walczyć o korzystanie z jak najnowszych osiągnięć technologii, bo dzięki temu sieć staje się piękniejsza, bardziej przyjazna użytkownikom, a i my programiści i webmasterzy mamy trochę łatwiejsze życie.

Autor: Konrad Przydział

Wieści z Rozładowani.pl