W takim przypadku trzeba jednak wiedzieć, na jakich podzespołach można zaoszczędzić, a przy których lepiej tego nie robić. W przeciwnym razie nowy komputer nie będzie chodził tak, jak się oczekiwało, co obniży komfort jego używania.

  1. Czy warto samemu składać komputer?
  2. Określenie przeznaczenia komputera
  3. Wybór karty graficznej
  4. Dysk twardy HDD czy SSD?

Nie musisz jednak szukać porad na forach komputerowych, bo wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w niniejszym artykule. Dowiesz się również, jak wybrać kartę graficzną, aby w dobrej cenie kupić coś naprawdę wydajnego.

Czy warto samemu składać komputer?

Dla niektórych osób samodzielne składanie komputera to świetna zabawa oraz możliwość nauczenia się czegoś więcej. W końcu nic nie daje takiej wiedzy na temat działania komputera jak samodzielne złożenie wszystkich podzespołów. Trudno to jednak zrobić, jeżeli ktoś w ogóle nie zna się na komputerach. W takiej sytuacji można wybrać jedną z dwóch opcji:

  • skompletowanie części i zlecenie złożenia komputera komuś doświadczonemu – można skorzystać z pomocy znajomego lub zapłacić około 100-200 złotych w sklepie komputerowym,
  • korzystanie z filmów instruktażowych, które dostępne są między innymi w serwisie YouTube.

Należy mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach nieprawidłowe podpięcie części może prowadzić do ich uszkodzenia. Jeżeli więc nie możesz sobie pozwolić na takie ryzyko, skorzystaj ze wsparcia kogoś, kto na co dzień składa komputery.

Określenie przeznaczenia komputera

Można przeczytać dziesiątki poradników na temat wybierania komputerów, a i tak nie będzie to miało znaczenia, jeżeli nie określi się, czy ma to być sprzęt do pracy biurowej, komputer dla gracza, czy też sprzęt dla kogoś, kto potrzebuje wyjątkowo wydajnych parametrów (fotografowie, graficy, filmowcy). Zacznij więc od tego i zastanów się, jakiego komputera potrzebujesz. To sprawi, że zamiast płacić nawet kilka tysięcy złotych za podzespoły typu karta graficzna, będziesz mógł kupić słabszą za 200-300 lub wybrać używany model. Zaoszczędzić można również na zakupie odtwarzacza płyt (napędu optycznego), który wielu osobom nigdy się nie przydaje.

Wybór karty graficznej

Na temat kart graficznych można powiedzieć naprawdę wiele, zwłaszcza że ostatnimi czasy ich ceny nieprzerwanie rosną. Można co prawda trafić na okazje, jednak w przypadku karty do grania trzeba się liczyć z koniecznością wydania około 2000-3000 złotych. Dobra karta wymaga wydajnego zasilacza. Na tym akurat nie powinieneś oszczędzać, bo jeżeli z czasem będziesz chciał kupić jeszcze lepszą kartę, to nie będziesz musiał go wymieniać. W sprzedaży można znaleźć również karty, które kosztują 7000 lub 8000 złotych, jednak taka cena jest dla wielu osób nieakceptowalna. Jeżeli jednak zależy ci na najlepszej grafice i wydajnej karcie, to możesz poczekać na jakieś przeceny lub kupić kartę na raty zero procent.

Dysk twardy HDD czy SSD?

Dyski SSD (szybsze i mniej awaryjne) wydają się oczywistym wyborem, zwłaszcza że można je kupić już za kilkaset złotych. Wbrew pozorom nie oznacza to, że dysk HDD jest nieprzydatny. Warto kupić jeden do nowego komputera i korzystać z niego do backupu, przechowywania filmów oraz trzymania danych, z których nie korzysta się za często. Dzięki temu najważniejsze pliki, gry i programy będzie można przechowywać na szybszym rozwiązaniu, jakim jest dysk SSD. Zaletą dwóch dysków jest to, że w razie awarii będziesz mógł odzyskać dane.


Artykuł sponsorowany, dostarczony przez partnera.