Już wkrótce w Google Play pojawią się audiobooki

Już wkrótce w Google Play pojawią się audiobooki

Opublikowano 22.01.2018 9:01 - 1


Plotki o rozszerzeniu oferty Książki Google Play krążyły w sieci od miesięcy. Po prześwietleniu kodu źródłowego aplikacji wiadomo już, że pojawianie się audiobooków to tylko kwestia czasu.

Serwis Android Police wziął pod lupę kod źródłowy aplikacji Książki opatrzonej numerem 4.0. Okazuje się, że audiobooki pojawiają się tam wiele razy, co pozwala nam mieć nadzieję, na ich szybkie wprowadzenie do oferty. Na tej podstawie wiadomo też, w jaki sposób działać ma nowa funkcja.

W zasadzie trudno spodziewać się czegoś specjalnie wykraczającego poza tym, co znajdziemy w konkurencyjnych aplikacjach. Wiadomo już, że pliki będzie można swobodnie przewijać, a także ustawiać prędkość ich czytania. Ciekawą opcją jest natomiast możliwość strumieniowania audiobooków do Chromecasta, co pozwoli je odtwarzać także na innych urządzeniach. Kolejną, być może jeszcze bardziej przydatną nowością jest także wsparcie dla Android Auto.

Audiobooki w Google Play jeszcze w tym miesiącu?

O tym, że audiobooki mogą pojawić się w ofercie Google już niedługo, świadczy także uaktywnienie stosownej reklamy w Google Play. Choć, zakładka, do której linkuje banner, wciąż pozostaje nieaktywna (mały falstart?), pozwala nam to przypuszczać, że od launchu dzielą nas jedynie dni. Pojawiają się także nieoficjalne informacje, że na pierwszych klientów czekać będzie specjalny, 50-procentowy rabat na wybrane tytuły.

Niewiele wiemy także o samej ofercie audiobooków. Kwestią otwartą pozostaje pytanie, czy w ramach aplikacji możemy liczyć na szeroką listę pozycji w języku polskim oraz, czy dostępność zagranicznych tytułów zostanie w jakikolwiek sposób ograniczona. Odpowiedzi na te pytania powinniśmy jednak znać w ciągu kolejnych tygodni (być może nawet dni).

Wdrożenie nowej wersji aplikacji następuje przez sklep Google Play. Warto zaznaczyć jednak, że cały proces odbywa się etapami, przez co dostępność wersji 4.0 wciąż jest dość ograniczona.

Rosnąca popularność audiobooków zaowocowała w ostatnich latach sukcesem platform oferujących ich streaming oraz sprzedaż w formacie mp3. Obecnie bezkonkurencyjni na polu wydają się Audible, Audiobooks.com czy Scribd, a na rodzimym rynku Audioteka. Biorąc jednak pod uwagę udział Androida na rynku, pojawienie się tego formatu w ofercie Google Play może sporo w tym aspekcie zmienić.

Wieści z Rozładowani.pl