Już wkrótce aplikacja Dropbox zyska bardzo ciekawą funkcję!
Już wkrótce aplikacja Dropbox zyska bardzo ciekawą funkcję!

Opublikowano 6 miesięcy temu -


Za pomocą zewnętrznych rozszerzeń otrzymamy możliwość edycji zdjęć i plików PDF, wyświetlania plików CAD czy podpisywania dokumentów. I to wszystko bez konieczności opuszczania aplikacji!

W ciągu niespełna dekady swojego istnienia Dropbox w dość imponujący sposób przeistoczył się z prostego, internetowego repozytorium w jedną z najpopularniejszych biurowych narzędzi pracy zespołowej. I wszystko wskazuje na to, że jest to kierunek, w jakim firma chce podążać. Aplikacja zyskała bowiem właśnie nową funkcję, która sprawi, że praca w chmurze stanie się jeszcze łatwiejsza.

Mowa o narzędziu o nazwie Rozszerzenia (Extentions), które ułatwi wykonywanie podstawowych zadań za pomocą internetowego interfejsu aplikacji. Dzięki partnerstwom z takimi markami jak Adobe, DocuSign, Vimeo, Nitro, Pixlr i Smallpdf, użytkownicy Dropbox otrzymają opcję szybkiej i łatwej edycji współdzielonych plików bez konieczności ich pobierana, czy też otwierania dodatkowych aplikacji. Wszystko to w celu ograniczenia liczby narzędzi, jakich użytkownik potrzebuje, aby wykonać często podstawowe zadania. W efekcie czekać ma więc korzystających z Dropboxa znaczna poprawa wydajności pracy.

Jak działają nowe rozszerzenia Dropbox?

Korzystanie z rozszerzeń jest bardzo intuicyjne. W zasadzie to analogiczne do wybierania programu do otworzenia danego pliku w systemie Windows lub macOS. Tak jak w Windowsie robimy to za pomocą prawego przycisku myszy i wyboru opcji „Otwórz za pomocą”, tak w przypadku Dropbox wybieramy daną opcję analogicznym przyciskiem znajdujący się na liście przechowywanych dokumentów. Prawda, że proste?

Rozszerzenia Dropbox

Po wybraniu rozszerzenia, które nas najbardziej interesuje (np. „Edytuj w Smallpdf” dla pliku PDF), plik otwiera się w nowej zakładce, w edytowalnej wersji. Zapisanie dokonanych zmian w pliku sprawi, że jego aktualna wersja automatycznie znajdzie się na Dropboxie.

Pierwszy zestaw rozszerzeń Dropbox pozwala m.in. na podstawową edycję zdjęć, wysyłanie plików do e-podpisów oraz edycję dokumentów PDF i Word. Na liście znajdują się także nieco bardziej wyszukane zadania, jak wyświetlanie i edycja plików 3D DWG za pośrednictwem aplikacji internetowej AutoCAD. Ciekawą opcją jest także tworzenie adnotacji do plików wideo za pomocą Vimeo. Rozszerzenia zostaną udostępnione dla wszystkich, zarówno prywatnych, jak i firmowych użytkowników, 27 listopada.