Dopiero co pisaliśmy o pierwszej misji.

Nie sposób ogarnąć to tak na szybko, ale właśnie mamy do czynienia ze startem dwudziestego dziewiątego już zestawu Starlink na ziemską orbitę. Konstelacja internetowych satelitów się powiększa, ale oczywiście to jeszcze nie koniec.

Start już dzisiaj wieczorem, a transmisja zostanie pokazana oczywiście na kanale SpaceX na YouTube. Jednocześnie warto zaznaczyć, że wysyłany dzisiaj zestaw będzie od jutra dobrze widoczny na nocnym niebie, co daje możliwości do ciekawych obserwacji.

Zabierze ona na ziemską orbitę 60 satelitów. Dołączą one do konstelacji, która ma być utworzona z łącznie ponad 40 tysięcy sztuk. Za każdym razem kilka dni po starcie jest to najlepsza okazja do obserwacji przelatujących nad naszymi głowami sztucznych obiektów.

Starlink – transmisja startu o godz. 21:00 czasu polskiego

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

Starlink w Polsce – ceny

Od kilkunastu dni możliwe jest także oficjalne zamawianie Internetu Starlink do Polski. Ceny mogą jednak przeciętnego Kowalskiego początkowo odstraszać, bo już sam koszt montażu może nadszarpnąć niejeden budżet, szczególnie w czasach pandemii.

starlink polska
Już dzisiaj start Starlink-29. Zobacz transmisję z kolejnej misji od SpaceX 1

Za sam sprzęt zapłacimy bagatela 2269,00 złotych. Abonament miesięczny to koszt 449,00 złotych, a trzeba jeszcze doliczyć koszty dostawy i obsługi, które wynoszą 276,00 złotych. Podsumowując, gdyby cena miesięczna kształtowała się na poziomie około 100, a nawet 200 złotych, mogłoby to stanowić jakąś konkurencję i alternatywę dla „naszego” Internetu. Elon Musk jednak od początku zapewniał, że Starlink tani nie będzie, ale za to niezawodny.

Elon Musk obiecuje, że w tym roku Internet ze Starlink osiągnie 300 Mb/s. Jakie są ceny w Polsce?

Czy ceny w Polsce spadną? Obawiam się, że raczej nie, ewentualnie będą to kosmetyczne obniżki w zależności od kursów dolara.

W kolejnych tygodniach będą wysyłane następne loty Falcona z satelitami Starlink na orbitę. W planach na najbliższe miesiące natomiast SpaceX przewiduje rozwój misji komercyjnych w kosmos, a także dalszą współpracę z NASA. Nie można zapomnieć także o rozwoju projektu, który docelowo wyśle ludzi na Marsa. Jak widać SpaceX rośnie w siłę i się nie zatrzymuje. Jedno jest pewne – najbliższe lata mogą być ogromnym krokiem nie tylko dla człowieka, ale i dla ludzkości w podboju kosmosu.