Kolejny zestaw satelitów Starlink wystartuje jeszcze dzisiaj.

SpaceX rozpędza się dość szybko i co kilka dni wysyłana jest kolejna porcja internetowych satelitów Starlink. W międzyczasie oczywiście prowadzone są jeszcze próby prototypu Starship. Dzisiaj kolejna misja Starlink-24.

Zabierze ona na ziemską orbitę 60 satelitów. Dołączą one do konstelacji, która ma być utworzona z łącznie ponad 40 tysięcy sztuk. Za każdym razem kilka dni po starcie jest to najlepsza okazja do obserwacji przelatujących nad naszymi głowami sztucznych obiektów.

R E K L A M A

Starlink – transmisja startu o godz. 18:34 czasu polskiego

Starlink w Polsce – ceny

Od kilkunastu dni możliwe jest także oficjalne zamawianie Internetu Starlink do Polski. Ceny mogą jednak przeciętnego Kowalskiego początkowo odstraszać, bo już sam koszt montażu może nadszarpnąć niejeden budżet, szczególnie w czasach pandemii.

starlink polska
Już dzisiaj start Falcon 9 z misją Starlink-24 - zobacz na żywo 1

Za sam sprzęt zapłacimy bagatela 2269,00 złotych. Abonament miesięczny to koszt 449,00 złotych, a trzeba jeszcze doliczyć koszty dostawy i obsługi, które wynoszą 276,00 złotych. Podsumowując, gdyby cena miesięczna kształtowała się na poziomie około 100, a nawet 200 złotych, mogłoby to stanowić jakąś konkurencję i alternatywę dla „naszego” Internetu. Elon Musk jednak od początku zapewniał, że Starlink tani nie będzie, ale za to niezawodny.

Elon Musk obiecuje, że w tym roku Internet ze Starlink osiągnie 300 Mb/s. Jakie są ceny w Polsce?

Czy ceny w Polsce spadną? Obawiam się, że raczej nie, ewentualnie będą to kosmetyczne obniżki w zależności od kursów dolara.

W kolejnych tygodniach będą wysyłane następne loty Falcona z satelitami Starlink na orbitę. W planach na najbliższe miesiące natomiast SpaceX przewiduje rozwój misji komercyjnych w kosmos, a także dalszą współpracę z NASA. Nie można zapomnieć także o rozwoju projektu, który docelowo wyśle ludzi na Marsa. Jak widać SpaceX rośnie w siłę i się nie zatrzymuje. Jedno jest pewne – najbliższe lata mogą być ogromnym krokiem nie tylko dla człowieka, ale i dla ludzkości w podboju kosmosu.