Sam Elon Musk i jego firma SpaceX od początku nie ukrywali, że celem nadrzędnym jest kosmiczna turystyka. Oczywiście kierowana jest ona do tych najbogatszych turystów, bo taka przyjemność kosztuje grube pieniądze. Po wielu testach wreszcie podano datę startu pierwszej takiej kosmicznej wycieczki. Starty misji już 15 września.

Na pokładzie statku Falcon 9 i kapsuły Dragon 2 znajdzie się czterech astronautów, wszyscy z nich to prywatni „inwestorzy”, którzy opłacili już dawno miejsce. Są to: Sian Proctor, Chris Sembroski, Jared Isaacman i Hayley Arceneaux. Sama podróż będzie trwała niespełna trzy dni. W tym czasie kapsuła osiągnie wysokość 550 km od Ziemi.

R E K L A M A

Inspiration4. Pierwsza misja turystyczna od SpaceX

Zespoły SpaceX i Inspiration4 spotkały się wczoraj w siedzibie SpaceX w Hawthorne w Kalifornii, aby ocenić gotowość rakiety Falcon 9, kapsuły Dragon, systemów naziemnych, szkolenia załóg i innych kluczowych elementów systemu lotów kosmicznych SpaceX dla Inspiration4 — historycznej pierwszej całkowicie cywilnej misji lotów kosmicznych na orbitę.

-czytamy w oświadczeniu SpaceX.

bb068460 ee60 4b5a 8c81 1584c0035e63 SPACEX I4 CEIT TestDrive DSC 3070 scaled

Od ogłoszenia w marcu 2021 r. załoga Inspiration4 skoncentrowała się na szkoleniu i przygotowaniu misji, spędzając ostatnie sześć miesięcy na przeprowadzaniu szeregu szkoleń, w tym treningu wirówkowego, symulacji Dragona, obserwacji innych operacji startowych SpaceX, szkolenia Zero-G, szkolenie wysokościowe i dodatkowe zajęcia, symulacje i testy medyczne. To przygotowanie było niezbędne w rozwoju zespołu i gotowości do odbycia pierwszej komercyjnej załogi na orbicie Ziemi.

SpaceX przeprowadzi oczywiście transmisję na żywo ze startu. Będzie ją można śledzić na kanale SpaceX nw serwisie YouTube. Start misji odbędzie się 15 września o godzinie 2:00 w nocy (czasu polskiego).